Podwyżka opłat na autostradzie A2


Od 2 stycznia (godz. 6:00) zmianie ulegają stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 Nowy Tomyśl – Konin dla pojazdów kategorii 1 (motocykle, samochody osobowe) oraz kategorii 5 (pojazdy ponadnormatywne). Opłata dla pojazdów osobowych i motocykli wzrośnie o 2 grosze za jeden przejechany kilometr, zaś opłata dla pojazdów ponadnormatywnych wzrośnie o 20 groszy za jeden przejechany kilometr. Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko – Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian.

– Podwyżka jest odzwierciedleniem realnych kosztów utrzymania autostrady, niezbędnych inwestycji oraz kosztów obsługi kredytów. Stawki za przejazd ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu. Całkowite ryzyko związane z ruchem i przychodami spoczywa na koncesjonariuszu. Do zarządzanej przez nas autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina państwo i podatnicy nie dopłacają ani złotówki, w przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których przejazdy dotowane są w ponad 60% z budżetu państwa. Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość stawek jest również fakt, że opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT. Naszych opłat nie można zatem porównywać ze stawkami na autostradach publicznych – mówi rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej S.A, Zofia Kwiatkowska.

Obowiązująca od tego dnia stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem, będzie wynosić:

– kategoria 1 (motocykle i pojazdy osobowe) – 20 zł brutto

– kategoria 5 (pojazdy ponadnormatywne) – 200 zł brutto

Stawki opłat dla pozostałych kategorii II-IV (samochody ciężarowe) pozostaną bez zmian. Zgodnie z zapisami umowy koncesyjnej, Autostrada Wielkopolska S.A w pierwszej kolejności przeznacza pieniądze uzyskane z opłat za przejazd na podwyższenie jakości autostrady:

– bieżące zimowe i letnie utrzymanie autostrady, w tym jej eksploatację,

– ciężkie utrzymanie – wzmocnienie nawierzchni, remonty i modernizacje, (w 2018 roku wzmocnienie nawierzchni na odcinku Poznań – Września)

– rozbudowę obwodnicy Poznania – poszerzenie o trzeci pas ruchu 13 km odcinka obwodnicy od węzła Komorniki do węzła Krzesiny, dobudowę i rozbudowę ekranów akustycznych (początek prac w połowie 2018 roku)

– spłatę kredytów bankowych zaciągniętych w bankach komercyjnych

Przypomnijmy, że AWSA oraz AWSAII każdego roku z tytułu podatków i innych opłat publiczno-prawnych, zasilają budżet państwa kwotą w wysokości blisko 300 mln zł. Natomiast w 2017 roku AWSA spłaciła kredyt w EBI, uwalniając gwarancję Skarbu Państwa o wartości 1 mld zł, co pozwala Ministerstwu Finansów zaangażować uwolnione środki w nowe projekty przyczyniające się do rozwoju kraju.

oprac. tww, źródło: Autostrada Wielkopolska

Dodaj komentarz