Ruch tramwajowy na Ratajach wstrzymany!


W nocy rozpoczęły się prace przygotowawcze do przebudowy torowiska na Górnym Tarasie Rataj. Pierwszy etap prac, podczas którego przebudowane będzie rondo Żegrze ruszy 18 sierpnia. Całość, wraz z remontem trasy wzdłuż ulic Chartowo i Żegrze, zakończy się jesienią 2019 roku. Oprócz nowego, cichego torowiska powstaną również udogodnienia w postaci przejść naziemnych i zintegrowanych przystanków.

W nocy z 12 na 13 sierpnia rozpoczęły się prace przy budowie tymczasowego zjazdu tramwajowego pomiędzy przystankiem Żegrze I i rondem Żegrze. Umożliwi on utrzymanie ruchu tramwajowego od os. Lecha. Dwukierunkowy tramwaj będzie dojeżdżał do przystanku Żegrze I, następnie, dzięki rozjazdowi, zmieni tor i pojedzie z powrotem. Przez pięć dni, od 13 do 17 sierpnia, w związku z budową tego zjazdu, ruch tramwajowy na Górnym Tarasie Rataj będzie wstrzymany. Zmiany obowiązują już od 12 sierpnia, od godz. 23:00 przez co zmienionymi trasami, przez Zamenhofa i rondo Rataje pojechały trzy ostatnie kursy linii nr 1 z Junikowa oraz zjeżdżające do zajezdni Franowo tramwaje 5, 10 i 14.

Od dzisiaj uruchomiona została komunikacja zastępcza. Autobus „za tramwaj” T1 poruszać się będzie pomiędzy rondem Starołęka a przystankiem „Os. Lecha”. Autobusy linii T1 będą zatrzymywać się na przystankach dla linii nocnych, dodatkowo przystanki Rondo Żegrze zlokalizowane będą po północnej stronie skrzyżowania ulic Żegrze-Kurlandzka-Inflancka.

Przystanek początkowo-końcowy Rondo Starołęka zlokalizowany będzie przy przewiązce przed rondem Starołęka; przystanek początkowo-końcowy Os. Lecha zlokalizowany zostanie za skrzyżowaniem ulic Piaśnicka-Chartowo.

13-17 sierpnia autobusy linii T1 kursować będą w godzinach szczytu co 5 minut.

Od nocy z 12 na 13 sierpnia zmienionymi trasami kursują linie nocne nr 201, 231, 237 i 238. Zmiany te wynikają także z konieczności wyłączenia z ruchu Trasy Kórnickiej w porze nocnej, celem prowadzenia bieżącej konserwacji torowiska. Od pierwszych kursów 13 sierpnia trasy zmieniły trzy dzienne linie tramwajowe: 1, 5 i 17.

18 sierpnia rozpoczną się faktyczne prace przy przebudowie trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj. Tego dnia nastąpi przywrócenie ruchu tramwajowego do przystanku Żegrze I.

Linie nr 1, 5, 201, 231, 237, 238 oraz T1 będą kursować po takich samych trasach jak w dniach 13-17 sierpnia, a do przystanku Żegrze I będzie dojeżdżał tramwaj linii nr 17 (z Ogrodów, przez rondo Śródka i os. Lecha).

Szczegóły na temat komunikacji podczas przebudowy GTR można znaleźć na stronach www.ztm.poznan.pl oraz www.mpk.poznan.pl.

Trwała, stabilna, cicha

Na Górnym Tarasie Rataj powstanie nowoczesna trasa tramwajowa – trwała, stabilna, dostępna dla osób niepełnosprawnych, gwarantująca ograniczenie emisji drgań i hałasu oraz wysoki komfort podróżowania. Kompletnie przebudowane zostanie torowisko, a także sieć trakcyjna na całym odcinku od ronda Żegrze do os. Lecha. Nowe oblicze zyskają przystanki tramwajowe, a przystanek Os. Czecha stanie się przystankiem zintegrowanym, tramwajowo-autobusowym, gdzie przesiadki będą dokonywane „drzwi w drzwi”. Tam również piesi zyskają dodatkowe przejście naziemne, które umożliwi swobodny dostęp do przystanku osobom niepełnosprawnym.

Rozbudowane zostanie rondo Żegrze (powiększy się jego średnica). Zlikwidowane zostaną niewygodne przejścia podziemne, powstanie układ przystanków tramwajowych od strony ul. Żegrze. W tym rejonie nastąpi też przebudowa i budowa nowych chodników oraz dróg rowerowych. Wyprowadzone też zostaną tory z ronda w kierunku ul. Unii Lubelskiej. Powstanie tu nowa trasa tramwajowa z pętla w okolicach ul. Falistej.

Zakres prac przewiduje wyposażenie infrastruktury drogowo-torowej w elementy stałej organizacji ruchu i bezpieczeństwa, w tym sygnalizacji świetlnej, a także budowę systemu monitoringu wizyjnego. Przebudowane zostanie oświetlenie, kanalizacja deszczowa, sieć wodociągowa oraz gazowa itp.  W rejonie ronda Żegrze zasadzono będą nowe drzewa, a także postawiona zostanie tzw. mała architektura na przystankach, jak wiaty, ławki, czy tablice informacji pasażerskiej.

W trakcie inwestycji nastąpi przebudowa skrzyżowań ulic Chartowo-Wiatraczna i Żegrze-Bobrzańska w zakresie nawierzchni jezdni oraz chodników.

Tramwaje wrócą na nowe torowisko na Górnym Tarasie Rataj jesienią 2019 roku. RB

Czytaj także:

Zmiana organizacji ruchu na rondzie Żegrze [ANIMACJA]

Dodaj komentarz