Pociągiem na Noc Muzeów do Berlina


Berlin – największe centrum kultury Europy Środkowej, 25 sierpnia, otworzy drzwi ponad 100 muzeów dla wszystkich miłośników sztuki. PKP Intercity zaprasza na berlińskie wydanie Nocy Muzeów, na które będzie można pojechać bezpośrednimi połączeniami kolejowymi również z Poznania. Podróż do centrum Berlina trwa nieco ponad 2 godziny z Poznania. Tylko w Berlinie można odwiedzić ComputerSpiele Muzeum – muzeum komputerów i gier komputerowych, Energie- Museum Berlin – muzeum historii oświetlenia czy Alliertenmuseum – muzeum aliantów pokazujące wszystkie możliwe eksponaty związane z obecnością w Niemczech wojsk alianckich od 1945 do 1994 roku.

Przewodnim tematem Nocy Muzeów jest 775 lecie miasta Berlin i odbędzie się ona w nocy z 25/26 sierpnia i swoim zasięgiem obejmie ponad sto dziesięć różnych obiektów otwartych w godzinach od 18:00 do 2:00. W przeciwieństwie do polskiej edycji, na niemiecką należy kupić bilet wstępu. Jego cena, w zależności od ulgi, waha się od 12 do 18 euro, a dzieci do 12 roku mają wstęp bezpłatny. Dodatkowo bilet uprawnia również od 15:00 do 5:00 rano następnego dnia do bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji miejskiej. Warto wspomnieć, że to właśnie stolica Niemiec była pomysłodawcą nocy muzeów i w 1997 roku zorganizowała jej pierwszą edycję. Później ideę podchwyciły inne kraje Europy, w tym Polska.

Muzea do których warto zajrzeć w Berlinie:

1. ComputerSpiele Muzeum – muzeum komputerów i gier komputerowych z lat osiemdziesiątych. Otwarte w 1997 roku, od 2000 roku było tylko wystawą pokazywaną online. Dopiero od 2011 roku ponownie można zobaczyć tam stałą ekspozycję. Muzeum usytuowane jest przy Friedrichshain.

2. Wyspa Muzeów (Museumsinsel) zaliczana jest do największych kompleksów muzealnych na świecie, a w 1999 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Leży w centrum Berlina w północnej części Spreeinsel, wyspy leżącej na rzece Sprewi. Obejmuje ona 5 obiektów: Muzeum im. Bodego (Bodemuseum), Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum), Nowe Muzeum (NeuesMuseum), Starą Galerię Narodową (AlteNationalgalerie) oraz Stare Muzeum (AltesMuseum). Na terenie wyspy można zobaczyć eksponaty pokazujące 6000 lat historii ludzkości.

3. Muzeum Historii Oświetlenia (Energie-Museum Berlin) znajduje się przy Teltowkanalstraße. Muzeum pokazuje historię źródeł energii, a w swej kolekcji posiada przykłady m. in. oświetlania miejskiego oraz różnego typu elektrowni przemysłowych.

4. Muzeum Aliantów (Alliertenmuseum) położone jest przy Clayallee, w centrum dawnej strefy amerykańskiej. Można tam znaleźć eksponaty związane z obecnością w Niemczech wojsk alianckich od 1945 do 1994 roku.

5. Bauhaus-Archiv Museum für Gestaltung – muzeum wzornictwa przemysłowego położone jest przy Klingelhoeferstrasse. Można tam znaleźć dzieła sztuki użytkowej z XIX i XX wieku, będące dorobkiem uczelni Bauhaus, znajdującej się niegdyś w Berlinie, Dessau i Weimarze. Są to m. in. wyroby wzornictwa przemysłowego, meble, makiety i instalacje.

Co oprócz muzeów warto zwiedzić w Berlinie?

Berlin posiada bardzo bogatą ofertę kulturalną oraz rozrywkową. Do najważniejszych atrakcji należą m. in. symbol miasta Brama Brandenburska, upamiętniająca podział stolicy Niemiec; Wieża telewizyjna, najwyższa budowla w Berlinie umiejscowiona na Alexanderplatz; najstarsza w mieście dzielnica św. Mikołaja; czy East Side Gallery, galeria na świeżym powietrzu stworzona przez artystów graffiti z całego świata na 1300 metrowym fragmencie muru Berlińskiego. Stolica Niemiec to również miejsce gdzie po prostu warto przyjechać na zakupy i przejść się słynnym bulwarem Ku’damm, gdyż Berlin znany jest z wielkich wyprzedaży zaczynających się już pod koniec sierpnia. Na młodych ludzi czeka również mnóstwo atrakcji w klubach, Centrach Kultury i wiecznie otwartych restauracjach i knajpach.

Jak dojechać na noc muzeów do Berlina 25 sierpnia pociągiem PKP Intercity

• 3 pary pociągów relacji Warszawa – Poznań – Berlin, EC Berlin Warszawa Express (BWE), – Czas trwania podróży z Warszawy ok. 5h, z Poznania ok. 2,5h;

Ile kosztują bilety?

Bilety na pociągi Berlin Warszawa Express oraz Berlin Gdynia Express dostępne są w ofercie specjalnej Berlin-Warszawa/Gdynia- Specjal. W ramach oferty, ceny za przejazd z Poznania do Berlina kształtują się już od 19 euro. Promocja obowiązuje w klasie 2 pociągów BWE/BGE, a liczba biletów w ofercie jest ograniczona. Po zakupie nie ma możliwości ich zwrotu lub wymiany.

Gdzie kupić bilety na pociąg?

Wszystkie bilety kolejowe na połączenia międzynarodowe można nabyć w kasach na dworcach, w 60 dniowej przed sprzedaży. Od maja br. bilety na pociągi Berlin Warszawa Express oraz Berlin Gdynia Express można kupić również przez internet. Na stronie www.intercity.pl , na której znajduje się zakładka systemu e-IC, pasażerowie mogą kupić bilety na podróż Warszawa/Gdynia – Berlin – Warszawa/Gdynia lub Warszawa/Gdynia – Berlin. Bilety nabyte drogą elektroniczną dostępne są również w 60 dniowej przedsprzedaży.

Więcej informacji dotyczących ofert promocyjnych oraz rozkładu jazdy można znaleźć na stronie internetowej www.intercity.pl oraz w punktach informacyjnych. Osoby nie posiadające dostępu do Internetu mogą uzyskać informacje dzwoniąc pod numer Ogólnopolskiej Infolinii Kolejowej 19 757.

Przydatne strony:

Strona PKP Intercity: www.intercity.pl

Strona organizacji Visit Berlin: http://www.polski.visitberlin.de/

Strona muzeów berlińskich: http://www.museumsportal-berlin.de/

Strona nocy muzeów w Berlinie: http://www.lange-nacht-der-museen.de/

 

Dodaj komentarz