Planujesz zakup mieszkania? Zacznij od sprawdzenia dewelopera


Wejście w życie tzw. ustawy deweloperskiej nieco uśpiło czujność nabywców nieruchomości. Owszem, obecnie inwestorzy nie muszą obawiać się o swoje fundusze i najczęściej są całkiem dobrze poinformowani o przebiegu inwestycji. Jednak jak się okazuje, nie oznacza to, że zyskujemy gwarancję zakupu w pełni satysfakcjonującego. Czasem zdarza się, że np. jakość realizacji inwestycji pozostawia wiele do życzenia. Jak uniknąć rozczarowań i ewentualnego sporu z deweloperem? Sprawdzając jego wiarygodność. Najlepiej jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej.

Weryfikacja dewelopera wcale nie jest skomplikowana

Wielu osobom wydaje się, że sprawdzenie wiarygodności dewelopera to proces skomplikowany lub też wymagający szczególnych kompetencji. I poprzestając na takim myśleniu, nie podejmują one żadnych kroków w kierunku weryfikacji, czy dany deweloper jest rzetelny i czy wybrana inwestycja jest warta uwagi. A to błąd, bowiem weryfikacja nie należy tutaj do trudnych i może ją przeprowadzić w zasadzie każda osoba zainteresowana zakupem nieruchomości. To, jak sprawdzić dewelopera podpowiada https://www.umowadeweloperska.pl/jak-sprawdzic-dewelopera-przed-podpisaniem-umowy/. Z pewnością warto skorzystać z doświadczenia specjalistów w tym zakresie. Dzięki temu zyskamy pewność, że dokonaliśmy weryfikacji w najistotniejszych obszarach związanych z działalnością dewelopera.

Po pierwsze doświadczenie i referencje

Aby stworzyć sobie kompletny obraz dewelopera warto na pewno sprawdzić to, jakim doświadczeniem i referencjami dysponuje dana firma. Czy deweloper realizujący wybraną przez nas inwestycję wykonywał już podobne prace? Ile ich było? Czy realizacje dotyczyły nieruchomości mieszkaniowych, czy komercyjnych? Pamiętajmy, że im więcej zrealizowanych inwestycji na koncie dewelopera, tym większa szansa, że doświadczenie, jakim dysponuje zaowocuje wysokiej jakości realizacją kolejnych prac.

Przyglądając się bliżej referencjom i opiniom na temat danego dewelopera warto wziąć pod uwagę m.in. terminowość wykonywanych robót, a tym samym oddania inwestycji do użytkowania. Tutaj pomocny będzie prospekt informacyjny, czyli dokument, który deweloper ma obowiązek udostępnić potencjalnych kupującym, oraz oczywiście opinie wcześniejszych inwestorów. Tych najwygodniej będzie poszukać w Internecie.

Istotna będzie także sytuacja finansowa dewelopera

Niewypłacalność, czy po prostu kiepska sytuacja finansowa dewelopera może zaważyć na terminowości oddania lokali do użytkowania. Brak środków na ukończenie inwestycji, nie tylko wydłuży czas jej realizacji, ale może również przysporzyć konkretnych kłopotów właścicielom mieszkań. Dlatego zanim podpiszemy umowę deweloperską, zorientujmy się np. czy deweloper nie ma zaległości wobec ZUS-u, czy też urzędu skarbowego. W tym wypadku mamy prawo zażądać od dewelopera stosownych zaświadczeń o niezaleganiu. Pomocne może w tej kwestii okazać się sprawdzenie dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz zajrzenie do ksiąg wieczystych działki, na której powstaje dana inwestycja.

Dodaj komentarz