Piłkarze Warty na przeglądzie


Okazuje się, że wiele chorób może mieć ścisły związek ze schorzeniami jamy ustnej. Aby prawidłowo je leczyć konieczna jest dobra diagnostyka. Szczególnie w przypadku osób nadmiernie wysilających swój organizm, a takimi są właśnie sportowcy.

Nie od dziś wiadomo, że na sukcesy sportowe składają się nie tylko treningi i regularna praca nad sobą, ale także stan ogólny organizmu. Co może zaskakiwać, po jeszcze lepsze osiągnięcia czy wyniki i pożądany stan fizyczny powinniśmy udać się do stomatologa. Zaniedbania w jamie ustnej mogą prowadzić bowiem do groźnej choroby odogniskowej.

Pierwotne ogniska zapalne (chore zęby, przyzębie, zatoki szczękowe) są bardzo częstą przyczyną trudnych do leczenia, groźnych dolegliwości, jak bóle głowy, nerek, siatkówki oka, układu krążenia, a także mają duży wpływ na kondycję, serce, wydolność organizmu i pracę mięśni. W wielu przypadkach dolegliwości te mogą przebiegać bezobjawowo, być utajone i trudne do wykrycia, ale działając na organizm wywołują różnego rodzaju zmiany w niektórych narządach. Prowadzą tym samym do powstania pierwotnych ognisk zapalnych, z których bakterie rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Bez usunięcia pierwotnej przyczyny, wyleczenie głównej dolegliwości nie jest możliwe.

Już z początkiem października 2012 roku, po raz drugi w Poznaniu, rozpoczęła się kolejna edycja akcji profilaktyczno-edukacyjna Centrum Stomatologii Orident pod nazwa „Cisi zabójcy”. Obejmuje ona badania diagnostyczne w kierunku choroby odogniskowej i ma na celu zidentyfikowanie pierwotnych ognisk zapalnych w okolicy jamy ustnej. Akcję wspierają piłkarze Warty Poznań m.in.: Tomasz Magdziarz i Alain Ngamayama oraz lekkoatleta i biegacz  Marcin Urbaś. – Znakomity stan zdrowia i bardzo dobra wydolność organizmu mają szczególne znaczenie w przypadku sportowców. Kiedy mamy do czynienia ze złym stanem jamy ustnej, który może wpływać na kondycję, serce, wydolność organizmu czy zdolność mięśni do prawidłowej pracy, dobra diagnostyka może okazać się szczególnie istotną kwestią – mówi słynny biegacz Marcin Urbaś, współzałożyciel i trener Akademii Kreatywnego Futbolu i Szkoły Biegania.

Akcja „Cisi zabójcy” ma na celu promocję badań, za pomocą których diagnozuje się chorobę odogniskową. Polega to m. in. na wykonaniu wysokiej jakości panoramicznych zdjęć pantomograficznych cyfrowych o ograniczonej dawce promieniowania.

– W sporcie nie ma miejsca na choroby wycieńczające organizm. Tym bardziej, jeśli chodzi o piłkę nożną, gdzie wydolność i kondycja fizyczna muszą pozwolić na półtoragodzinny wysiłek, praktycznie bez przerwy. Kiedy zły stan zębów może mieć tak duży wpływ na całe ciało, ciągła kontrola stomatologiczna jest bardzo ważna – mówi Tomasz Magdziarz, kapitan Warty Poznań.

Lek. stom. Agnieszka Szygenda jest pomysłodawczynią akcji i właścicielką Centrum Stomatologii Orident. Cały program ma  ma charakter prozdrowotny i udział w nim jest całkowicie bezpłatny. W trakcie wizyty, oprócz konsultacji stomatologicznej, wykonane zostanie zdjęcie panoramiczne w jakości cyfrowej (cena standardowa to 150 PLN). Badania przeprowadzane będą w Centrum Stomatologii Orident (ul. Ługańska 5 w Poznaniu) 27 października, 17 i 24 listopada oraz 1 grudnia, w godzinach 8-13.

Więcej na temat akcji „Cisi zabójcy” czytaj tutaj.

Fot. Roger Gorączniak

Dodaj komentarz