Pierwsze mierniki jakości powietrza przy szkołach zainstalowane


Zamontowano już mierniki do badania jakości powietrza w 24 poznańskich szkołach. Docelowo aż 87 szkół w Poznaniu i prawie drugie tyle na terenie metropolii będzie miało możliwość śledzenia na bieżąco poziomu zanieczyszczenia powietrza.


Pod koniec października podpisano umowę z firmą INEA, która wygrała przetarg na instalacje 160 mierników czystości powietrza na terenie Metropolii Poznań. Niecały miesiąc później rozpoczęto montaż pierwszych urządzeń i obecnie uczniowie 22 szkół na terenie Poznania mogą na bieżąco śledzić stężenie pyłów PM2,5 i PM10. Montaż wszystkich zestawów powinien się zakończyć w ciągu trzech miesięcy.
– Dzięki temu dzieci i ich rodzice dowiedzą się, jaka jakość powietrza jest w ich najbliższym otoczeniu. Przedsięwzięcia ma wymiar edukacyjny. Mierniki pozwolą nam również stworzyć szczegółową mapę zanieczyszczeń, co pozwoli jeszcze skuteczniej zwalczać ich źródła – mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań.
Zainstalowane systemy składają się z miernika zanieczyszczenia zainstalowanego na zewnątrz szkoły, monitora informacyjnego wewnątrz budynku oraz komputera. Wyniki te dostępne są również na stronie https://esa.nask.pl/

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz