Pielęgnacja suchej skóry twarzy. Kosmetyki, bez których się nie obędziesz!


Sucha skóra wymaga specjalnej troski. Codzienna pielęgnacja nie może być przypadkowa, ale konieczne jest by uwzględniała potrzeby, jakie wykazuje przesuszona cera. Brak odpowiednio zastosowanych kosmetyków może doprowadzić nawet do podrażnień i ran na powierzchni skóry. Poznaj cechy suchej skóry twarzy i naucz się prawidłowo ją nawilżać.

naszglospoznanski.pl(3)

Rodzaje suchości skóry twarzy

Sucha skóra twarzy może być z jednej strony typem cery, obok wymienia się jeszcze tłustą, mieszaną i wrażliwą. Z drugiej strony może wynikać z nieodpowiedniej pielęgnacji lub być wynikiem dolegliwości chorobowych, np. atopowego zapalenia skóry. Dlatego też ważne jest, aby umiejętnie dopasować swoją skórę pod którąś z tych kategorii. Tylko wtedy będziesz mogła zadbać o nią właściwie, skutecznie i bezpiecznie. Rozpoznanie suchości jest istotne, gdyż każdy jej rodzaj wymaga innej pielęgnacji, a źle dopasowana może tylko pogorszyć stan skóry lub zadbać o niego powierzchownie, co w przeciągu krótkiego czasu odbije się poważnymi dolegliwościami.

Przyczyny i objawy suchości cery

Jak zostało wspomniane wyżej, skóra może być sucha z trzech powodów. Suchość spowodowana typem cery, chorobami lub nieodpowiednią pielęgnacją. Inną kwestią są jeszcze przyczyny, które wpływają na suchość lub ją potęgujące. Zalicza się do nich:

 • suche powietrze
 • brak klimatyzacji w pomieszczeniach
 • stosowanie kosmetyków z alkoholem
 • aplikowanie ciężkich (matujących, kryjących) podkładów, które zatykają skórę i uniemożliwiają jej cyrkulację tlenową
 • spożywanie niedostatecznej ilości wody
 • zapominanie o nawilżaniu skóry

Jeżeli chodzi o objawy tego typu cery, to przede wszystkim jest ona sucha. Brak odpowiedniej pielęgnacji sprawia, że cera jest szorstka, swędzi, mogą pojawić się na niej rany i podrażnienia, wywołujące ból. Dodatkowo posiadacze suchej skóry mogą odczuwać ściągnięcie skóry, łuszczenie i posiadać spierzchniętą skórę. Bardzo często objawy te mylone są z reakcjami alergicznymi. Jeżeli jednak nie masz co do tego pewności, udaj się na wizytę do lekarza dermatologa, który pomoże Ci w tej diagnozie, byś nieodpowiednią pielęgnacją nie pogorszyła stanu swojej skóry.

Kosmetyki do suchej skóry

Bardzo ważne jest, aby kierować się nie tylko napisem na etykiecie produktu, że jest przeznaczony właśnie do suchej skóry, choć ta też jest bardzo ważna. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na skład i wybierać te produkty, które nie posiadają alkoholu, który tylko spotęguje efekt suchości, np. kosmetyki do cery suchej Garnier. Znajdziesz wśród  nich:

 • krem nawilżający, który pomoże Ci ustabilizować gospodarkę wodną skóry poprzez jej dostateczne nawilżenie, a dodatkowo sprawi, że wszelkie uporczywe objawy znikną, w tym szczególnie uczucie szorstkości, ściągnięcia i ewentualnie podrażnienia
 • podkład w postaci kremu bb; zwykły fluid, nawet gdy jest przeznaczony do cery suchej, może pogorszyć stan skóry, co wynika z tego, że zatykając pory, uniemożliwi jej oddychanie, przyczyniając się do jeszcze większego wysuszenia; krem bb z kolei łagodnie nawilża i jednocześnie wygładza skórę, dodatkowo zapewnia jednolity koloryt cery i promienność, jakie ciężki podkład nie gwarantuje
 • płyn micelarny; produkt ten to najlepszy kosmetyk, który zmyje z powierzchni twarzy i oczu makijaż oraz zanieczyszczenia, które nagromadziły się na niej w ciągu dnia, nie posiada w swoim składzie alkoholu, dzięki czemu nie wpłynie na pogłębianie się suchości cery, ale ustabilizuje procesy w niej zachodzące.

2 komentarze

 1. Magda pisze:

  Próbowałam różne kremy i dla mnie najlepszy okazał się oeparol hydrosense. Nie kosztuje fortuny, ma dobry skład (olejek z nasion wiesiołka), ładnie pachnie i dobrze pielęgnuje.

 2. milena pisze:

  Też mam nawilżający krem z garniera i bardzo go sobie chwalę . Ma ładny różany zapach i dobrze się wchłania.

Dodaj komentarz