Pieczywo zdrowe, bo na zakwasie


Ma niski indeks glikemiczny i nie tuczy. Syci na wiele godzin i ułatwia trawienie. Dostarcza węglowodanów złożonych, będących źródłem energii, a także białko roślinne, błonnik, witaminy z grupy B, E, A oraz składniki mineralne: magnez, cynk, miedź, selen, fosfor, żelazo. To tylko niektóre zalety pieczywa na zakwasie, które wypiekane jest w rodzinnej piekarni Sarnowska w Dąbrówce.

Piekarnia!

Właścicielka piekarni Sylwia Sarnowska z wykształcenia jest… socjologiem. A jej przygoda z pieczeniem chleba zaczęła się przypadkowo.

– Jedno z moich dzieci jest na diecie b/mlecznej, b/glutenowej (b/ pszenicznej), b/cukrowej – opowiada Sylwia Sarnowska. – Siłą rzeczy, cała rodzina jest na tej diecie. Długo szukaliśmy dobrego pieczywa, przede wszystkim orkiszowego. Chleby lub bułki były albo zbyt suche, albo zbyt twarde, niesmaczne, albo bardzo drogie. Przepis na pierwszy udany bochenek chleba na zakwasie otrzymałam od mojej teściowej. Nie wyszło mi parę wypieków i niemal poddałam się. Jednak po wielokrotnych próbach utrzymania przy życiu zakwasu żytniego, w końcu udało się.

Chleba skosztowali znajomi i zapragnęli go jeść regularnie. To był dla pani Sylwii czas wielu eksperymentów z recepturą, z dodatkami, rodzajem mąk, użytych forem do wypieków. W tym czasie powstały wypieki zbyt kwaśne, niewyrośnięte, za słone czy też nie dosolone. Z czasem pani Sylwia doszła jednak do takiej wprawy, że udane bochenki wychodziły z pieca w tempie ekspresowym i zaczęło brakować znajomych do obdarowywania.

– Postanowiliśmy otworzyć z mężem piekarnię – wspomina. – Znaleźliśmy maleńki lokal (25m2) w Skórzewie i rozpoczęliśmy działalność zakładu produkcyjnego. W ciągu pół roku od jego uruchomienia, stało się jasne, że musimy powiększyć lokal.

Uroczyste otwarcie nowej, większej piekarni Sarnowska odbyło się niedawno.

Piekarnia Sarnowska oferuje Państwu wyłącznie zdrowe pieczywo na zakwasie żytnim. Wypiekamy chleby orkiszowe, żytnie oraz pszenne. Ziarna zbóż pochodzą z Polski. Mąka, z jakiej wypiekamy, to skarb wiedzy pięciu pokoleń młynarzy z Wielkopolski. Zakwas żytni robimy sami i pieczołowicie o niego dbamy od kilku lat. Do wypieku używamy soli morskiej, naturalnie jodowanej i „złotego skarbu” – dzieło pracy wielkopolskich pszczół. Dodatki do chlebów w postaci ziół, ziaren lub owoców sprowadzamy z krajów europejskich. Pieczemy bez drożdży, polepszaczy smaków, spulchniaczy i barwników. Nasze chleby wspaniale pachną, smakują i mają zbawienny wpływ na Wasze zdrowie.

Zalety pieczywa na zakwasie

  • Zawarte w zakwasie bakterie kwasu mlekowego hamują rozwój bakterii chorobotwórczych i sprzyjają rozwojowi bakterii probiotycznych, przez co rośnie ogólna odporność organizmu,
  • Wielogodzinna fermentacja kwasu mlekowego ułatwia przyswajanie mikroelementów z mąki i jednocześnie eliminuje z niej naturalnie występujące toksyny,
  • Długi proces fermentacji mlekowej zmniejsza zawartość węglowodanów. Pieczywo ma niski indeks glikemiczny i nie tuczy,
  • Pieczywo na zakwasie syci na wiele godzin i ułatwia trawienie,
  • Zakwas zawarty w pieczywie naturalnie go konserwuje i długo pozostawia świeżym,
  • Chleb dostarcza węglowodanów złożonych (źródło energii), białko roślinne, błonnik, witaminy z grupy B, E, A oraz składniki mineralne; magnez, cynk, miedź, selen, fosfor, żelazo.

Produktem najbardziej polecanym przez nas jest chleb orkiszowy. Orkisz to pradawne zboże, zwane skarbem św. Hildegardy, jak dotąd nie uległo genetycznej modyfikacji i ulepszeniu przez człowieka. Zawiera więcej korzystnych dla organizmu składników (np. kwas foliowy), łatwiej przyswajalny gluten i jest najlepiej tolerowanym zbożem przez organizm ludzki. Orkisz jest źródłem kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom tzw. „złego” cholesterolu. Wg św. Hildegardy, spożywanie pieczywa orkiszowego regeneruje organizm i przywraca zdrowie.

W przygotowaniu jest pieczywo bezglutenowe, pieczywo żytnie i orkiszowe z płatkami owsianymi, ciasteczka orkiszowe.

Piekarnia Sarnowska
ul. Platanowa 2, Dąbrówka

info@piekarniasarnowska.pl

tel. 883317258

 

 

 

Dodaj komentarz