PORADY Pamiętaj o drugim śniadaniu i zdrowej przekąsce!


Zdrowe żywienie oznacza regularne jedzenie pięciu posiłków dziennie – trzech głównych: śniadania, obiadu i kolacji oraz dwóch mniejszych: drugiego śniadania i przekąski. Niestety, jak wynika z najnowszych, zrealizowanych w lipcu 2012 roku badań instytutu badawczego Ipsos „Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków”, dla mieszkańców północno-zachodniej Polski synonimem zdrowia jest wciąż model trzech posiłków. Trwająca akcja „Jedz smacznie i zdrowo” uczy zasad prawidłowo zbilansowanej diety i pomaga zmieniać niewłaściwe nawyki żywieniowe!

 zegarLogo_akcji_Jedz_smacznie_i_zdrowo

Według najnowszych wyników badania „Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków. Edycja 2012” zaledwie 15% mieszkańców województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego je prawidłowo, czyli pięć różnorodnych i zbilansowanych posiłków w ciągu dnia. 69% zapomina o drugim śniadaniu, a aż ponad 83% nie je przekąski między obiadem a kolacją. Trwająca do 14 października, edukacyjno-promocyjna kampania firmy Nestlé „Jedz smacznie i zdrowo” uświadamia Polakom znaczenie regularnego spożywania odpowiedniej liczby posiłków i zwraca uwagę, że zarówno drugie śniadanie, jak i przekąskę po obiedzie, należy wliczać do puli pięciu posiłków w ciągu dnia.

– Regularne jedzenie pięciu posiłków zapewnia odpowiedni poziom metabolizmu w naszym organizmie i pomaga zachować prawidłowy poziom glukozy we krwi, która jest niezbędna dla pracy mózgu i  mięśni. Duże odstępy między posiłkami obniżają poziom glukozy we krwi i powodują spadek koncentracji czy osłabienie wytrzymałości mięśni. Dlatego tak ważne jest, by pomiędzy trzema głównymi posiłkami nie zapominać o dwóch mniejszych porcjach jedzenia: drugim śniadaniu i przekąsce między obiadem a kolacją. Model 5 posiłków pomoże także uniknąć niekontrolowanego sięgania po przekąski w ciągu całego dnia – tłumaczy Anna Rzeszotek, Starszy Specjalisty ds. Żywienia w Nestlé.

O tym, że mieszkańcy województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego lubią przekąski świadczą wyniki badania instytutu Ipsos. Niestety wśród wymienianych posiłków obok świeżych owoców i warzyw, znalazły się również te niezdrowe, jak np. parówki (50%), fast foody (40%) czy chipsy (41%). Mimo to, aż prawie 77% mieszkańców północno-zachodniej Polski ocenia swój sposób odżywiania jak bardzo zdrowy lub dość zdrowy. Na przygotowanej specjalnie w ramach akcji „Jedz smacznie i zdrowo” platformie edukacyjnej na stronie www.nestle.pl, każdy może wypełnić test „Sprawdź, jak jesz” i dowiedzieć się, czy jego nawyki żywieniowe rzeczywiście można uznać za zdrowe. Na stronie znalazły się również przygotowane przez specjalistów ds. przykładowe menu na siedem dni z propozycjami zdrowych i pożywnych przekąsek, które są niezbędne w prawidłowo zbilansowanej diecie.

 

W zmianie niewłaściwych nawyków żywieniowych pomocna może być również aplikacja mobilna „Posiłkomierz”. Dzięki wybraniu opcji „Przypominacza posiłków”, po podaniu godziny, o której wstajemy, aplikacja samoistnie zaplanuje pory pięciu posiłków i będzie codziennie o nich przypominać. Aplikację można pobrać m.in. ze strony internetowej www.nestle.pl. Jest ona dostępna na telefonach komórkowych wyposażonych w system operacyjny Android lub iOS.

Edukacyjno-promocyjna kampania „Jedz smacznie i zdrowo” to pomoc w zmianie niewłaściwych nawyków żywieniowych oraz szansa na wygranie atrakcyjnych nagród. W ramach tegorocznej akcji wszystkie sklepy w Polsce są objęte ogólnopolską loterią, w której codziennie do 14 października można wygrać nagrodę pieniężną o wartości 5.000 złotych na karcie przedpłaconej lub 1 z 15 ekspresów NESCAFÉ Dolce Gusto wraz z zapasem kawy. Aby wziąć udział w loterii, wystarczy kupić 5 objętych promocją produktów Nestlé, zachować paragon i opakowania, a następnie wysłać SMS o treści „Nestle.numer paragonu” pod numer 71551 (koszt 1,23 zł brutto) albo zarejestrować swoje zgłoszenie na www.nestle.pl. W sklepach sieci Tesco i Carrefour można wziąć udział także w dodatkowym konkursie, w którym do wygrania są markowe tablety i smartphone’y.

W akcji bierze udział bardzo wiele marek Nestlé: płatki NESTLÉ i NESVITA, produkty WINIARY, słodycze np. KIT KAT, LION, PRINCESSA, JOJO, lody m.in. MANHATTAN, MÖVENPICK, LA CREMERIA, kawy NESCAFÉ, wody np. NAŁĘCZOWIANKA oraz wybrane produkty dla dzieci NESTLÉ, GERBER, BOBOFRUT (promocje nie obejmują m.in. preparatów przeznaczonych do początkowego żywienia niemowląt i produktów marki Purina). Szczegółowa lista produktów Nestlé objętych konkursami dostępna jest na stronie www.nestle.pl Dodatkowym wsparciem tegorocznej edycji „Jedz smacznie i zdrowo” są zorganizowane w drogeriach Rossmann i na portalu rossnet.pl działania edukacyjne związane z żywieniem niemowląt i dzieci.

 

Dodaj komentarz