Pamięć o Powstańcach Wielkopolskich na Ławicy wiecznie żywa


Niezwykła uroczystość miała miejsce w piątkowe przedpołudnie na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu. W ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz zbliżającej się 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego dokonano odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej przy „Dębie Pamięci Powstańców Wielkopolskich”.

– Historia naszego dębu sięga 2008 roku, kiedy to na specjalnej uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu uczniowie naszej szkoły odebrali drzewko. Władze samorządowe rozdały wtedy 90 dębów, które upamiętniają powstańców w różnych stronach naszego regionu. Po uroczystościach wojewódzkich na dziedzińcu naszej szkoły odbyła się apel i ceremonia wkopania „Dębu Pamięci” z udziałem ówczesnego Przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Ganowicza i wiceprezydenta Mirosława Kruszyńskiego oraz społeczności lokalnej – wspomina nauczycielka Dagmara Śliwińska, która wraz z uczniami opiekuje się „Dębem Pamięci” i przygotowała piątkową uroczystość.

W odsłonięciu Tablicy Pamiątkowej przy „Dębie Pamięci Powstańców Wielkopolskich” ponownie wzięli udział Grzegorz Ganowicz, który nadal jest Przewodniczącym Rady Miasta Poznania i samorządowiec Mirosław Kruszyński. Uroczystość swoją obecnością zaszczycił również Wielkopolski Wicekurator Oświaty Zbigniew Talaga.

– Doskonale pamiętam 90. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, gdyż wtedy byłem jeszcze dyrektorem jednej ze szkół w Poznaniu, która również brała udział w akcji sadzenia „Dębów Pamięci Powstańców Wielkopolskich”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 58 dzisiejszą uroczystością pokazują jak ta pamięć jest żywa na Ławicy. To przepiękna lekcja patriotyzmu – mówił Zbigniew Talaga.

Ponadto w uroczystościach na poznańskiej Ławicy wzięli udział m.in.: radna sejmiku wojewódzkiego Joanna Jaśkowiak, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauk Urzędu Marszałkowskiego Dorota Kinal, Andrzej Białas z Urzędu Miasta Poznania, Wicedyrektor Wydziału Oświaty Wiesław Banaś, prezesem Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec 56” Aleksandra Banasiak, lokalni radni Ryszard Tylkowski i Henryk Magdziarek.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki tego dnia oprócz udziału w uroczystym apelu wzięli udział w specjalnych lekcjach w Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Natomiast goście uroczystości mogli zobaczyć wystawę „100 lat niepodległości na Ławicy” przygotowaną przez uczniów i nauczycieli.

– Nasz dąb ma już ponad 5 metrów wysokości i jest ważnym elementem boiska, a odsłonięta dziś tablica pamiątkowa na specjalnie sprowadzonym kamieniu dodaje temu miejscu szczególnemu znaczenia. My mieszkańcy Ławicy jesteśmy szczególnie związani z Powstaniem Wielkopolskim. Wszyscy wiemy, jak ważna była to bitwa dla nasze regionu i Polski – mówi dyrektor placówki, Anna Szyfter.

Przypomnijmy, że szkoła znajduje się blisko Portu Lotniczego Poznań-Ławica, który był miejscem powstańczych walk. W dniu 6 stycznia 1919 roku powstańcy pod dowództwem ppor. Andrzeja Kopy szybko zdobyli lotnisko, a w ich ręce wpadło 70 samolotów i sprzęt lotniczy. Na zdobytym w Poznaniu sprzęcie lotniczym walczono później o Lwów oraz odpierano wojska bolszewickie w 1920 roku.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z ODSŁONIĘCIA PAMIĄTKOWEJ TABLICY:

Polecamy materiały:
»„Kreatywne i Innowacyjne Szkoły” w powiecie poznańskim [film]
»Cecylia Kukuczka odwiedziła poznańską szkołę [ZDJĘCIA]
»Zostań programistą i naucz się języka obcego z SP 58
»Kukuczkowi mistrzowie kodowania ustanawiali Rekord Guinnessa
»Reportaż o poznańskiej szkole podbija internet [film]
»Mistrzowie Nowoczesnej Edukacji z powiatu poznańskiego
»Uczniowie z powiatu poznańskiego uruchomili roboty
»Kodowanie z babcią i dziadkiem w SP 58 w Poznaniu [fotogaleria]
»Niezwykłe lekcje Mistrzów Kodowania z SP 58 w Poznaniu
»Projekt „Innowacyjna szkoła – innowacyjny nauczyciel” na poznańskiej Ławicy
»Jacek Jaśkowiak spotkał się z nauczycielami z UE
»Rekordowa X Olimpiada Przedszkolaków i Pierwszoklasistów za nami [fotogaleria]
»Matematyczne szczyty uczniów Kukuczki

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj.

www.facebook.com/naszglospoznanski/

 

Tomasz Woźniak, fot. Anna Cieślarczyk

Dodaj komentarz