Otwarto nową ścieżkę rowerową z Radojewa do Biedruska


Ponad 4,5 kilometra długości ma ścieżka rowerowa z Radojewa do Biedruska, która została w czwartek otwarta. Inwestycja była możliwa dzięki współpracy powiatu poznańskiego i gminy Suchy Las oraz wsparciu marszałka województwa wielkopolskiego i MPK. Łączny koszt inwestycji to ponad 4 mln zł.

Ścieżka rowerowa z Radojewa do Biedruska powstała przy drodze powiatowej. Jej budową zajęła się gmina, jednak to powiat wykupił grunty niezbędne do realizacji inwestycji. – Warto podkreślić, że ta 4,5-kilometrowa droga dla rowerzystów mogła powstać dzięki olbrzymiemu wparciu Unii Europejskiej, która dołożyła do budowy 3 mln zł – mówi  starosta poznański, Jan Grabkowski. W sumie ścieżka kosztowała ponad 4 mln zł. Powiat poznański wykupił grunty za ponad 0,5 mln zł, podobną kwotę do ścieżki dołożyła gmina Suchy Las. I to właśnie ten samorząd zrealizowała inwestycję w dwóch etapach.

– Na drodze prowadzącej z Radojewa do Biedruska obserwujemy duży ruch samochodowy. Dlatego dziś z wielką satysfakcją otwieramy tę ścieżkę, przede wszystkim dla bezpieczeństwa rowerzystów. Chciałbym zwrócić uwagę na ważny element współpracy ze starostą, z poznańskim MPK, z Nadleśnictwem Łopuchówko. Dziękuję wszystkim, dzięki którym udało się zrealizować tę inwestycję – powiedział w czasie otwarcia ścieżki wójt Suchego Lasu, Grzegorz Wojtera.

I etap to odcinek od Radojewa do Łysego Młyna (około 1,7 km), który powstał w latach 2016-17. Kosztował 1,7 mln zł, z czego dotacja unijna wyniosła 1 mln zł. Budowa ścieżki była jednym z elementów olbrzymiego projektu, którego liderem było poznańskie MPK. Gmina zbudowała ścieżkę. Zakończony właśnie II etap, to odcinek od Łysego Młyna do Biedruska (2,7 km). Kosztował 2,3 mln zł, a dotacja unijna wyniosła 1,9 mln zł. Budowa rozpoczęła się w zeszłym roku.

– Przepiękne tereny, położone w pobliżu naszej drogi powiatowej sprawiają, że nie brakuje tu amatorów jazdy na rowerze. Ruchliwy odcinek nie był bezpiecznym miejscem na wycieczki. Dziś mamy nowoczesną i komfortową drogę dla rowerzystów. Zawsze powtarzam, że tego typu inwestycje podnoszą walory turystyczne naszego powiatu, który coraz częściej i chętniej odwiedzany jest przez turystów z całego kraju – dodaje Jan Grabkowski.

Kilka lat temu Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu przebudował kompleksowo drogę w z Biedruska do Bolechowa. Teraz rowerzyści mają do dyspozycji ponad 8-kilometrową ścieżkę.

oprac. tww, źródło: Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Dodaj komentarz