Oświetlenie na klatkę schodową – co wybrać?


Klatka schodowa powinna być odpowiednio oświetlona – to również kwestia naszego bezpieczeństwa. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania właściwych lamp, zapraszamy do sprawdzenia naszych porad. Razem z nami możesz łatwiej wybrać taką, która będzie w sam raz!

Klatka schodowa w domu czy w dwukondygnacyjnym mieszkaniu może sprawiać dużo problemów z właściwym oświetleniem. Powinniśmy pomyśleć o nim jak najwcześniej, ponieważ to dość problematyczne miejsce i w związku z tym możemy mieć trudności z rozmieszczeniem lamp tak, aby odpowiadały naszym oczekiwaniom.

Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na oświetlenie klatki schodowej. Mamy nadzieję, że znajdziesz wśród nich inspirację także do aranżacji swojego domu.

  1. Lampa sufitowa

To jeden z najczęściej stosowanych sposobów na oświetlenie klatki schodowej w domu. Lampa najczęściej montowana jest w suficie i wyposażana w mocną żarówkę, aby dobrze oświetlić wszystkie zakamarki.

Lampa może być w tym przypadku wisząca – wtedy możemy źródło światła przybliżyć do schodów i lepiej je oświetlić. Druga opcja to plafon – musimy jednak przemyśleć, czy będzie dobrym rozwiązaniem pod kątem wymiany żarówek.

Gdy jednak nie możemy zamontować lampy nad biegiem schodów, na przykład ze względu na bardzo wysoki sufit, rozwiązaniem jest montaż lamp na parterze i na piętrze pomiędzy schodami. Dobrze rozprowadzające światło lampy oświetlą wtedy także schody.

  1. Kinkiety

Dzisiaj coraz częściej do oświetlenia klatki schodowej wykorzystuje się kinkiety. Są to lampy, które montujemy na ścianie, dlatego mogą one dać oświetlenie blisko schodów – tam, gdzie jest ono potrzebne.

Kinkiety zakupimy obecnie w wielu wariantach – mogą być nowoczesne albo tradycyjne, proste albo ozdobne, mogą dawać światło skierowane w dół, w górę i w dół, tylko w górę albo w każdą stronę. Liczbę kinkietów dopasowujemy do długości i liczby biegów schodów. Propozycje nowoczesnych kinkietów znajdziecie m.in. na: http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/11-kinkiety

3. Oświetlenie schodów

To ciekawa propozycja, która doskonale sprawdzi się w domach z klatkami schodowymi. Oświetlenie może mieć formę taśm LED zamontowanych wzdłuż schodów, możemy też zamontować oczka w ścianie, które będą z boku oświetlały stopnie. Kolejna opcja to podświetlenie pod stopniami.

Taki system oświetlenia schodów możemy również wyposażyć w czujnik ruchu. Gdy będziemy na klatce schodowej, stopnie zaczną podświetlać się automatycznie. Czujnik ruchu sprawdzi się również w przypadku innych metod oświetlenia opisanych powyżej – wtedy nie będziemy musieli samodzielnie włączać i wyłączać lamp, dlatego oszczędzamy pieniądze na prądzie.

Dodaj komentarz