Osoby niepełnosprawne coraz bardziej potrzebują przystosowanych taksówek


W Polsce taksówek przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych jest jak na lekarstwo. W Olkuszu jeździ na przykład tylko jeden przystosowany pojazd. Tymczasem osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich cenią sobie tego typu rozwiązania. Są zdania, że takie taksówki powinny być dofinansowywane przez miasta i powiaty.

Taksówki przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych są coraz potrzebniejsze

Taksówka przystosowana dla osób niepełnosprawnych pozwala na bezproblemowy przejazd osób na wózkach inwalidzkich. Pasażer nie musi przy tym zsiadać ze swojego wózka. To o tyle dobre rozwiązanie, że nie każdą rodzinę stać na samochód, który dodatkowo w przypadku osób niepełnosprawnych wymaga przerobienia. W taksówce można natomiast podróżować w komfortowych warunkach. To rozwiązanie skierowane również dla osób z ograniczoną sprawnością.

Samochody z przesuwanymi drzwiami doskonale sprawdzają się w przestrzeni miejskiej. Co więcej, w pojeździe dostosowanym dla osób niepełnosprawnych zmieści się także elektryczny skuter i to nawet bez konieczności składania tylnych siedzeń. Zainteresowanie tego typu taksówkami z miesiąca na miesiąc jest coraz większe. W końcu osoby niepełnosprawne często podróżują do szpitali czy ośrodków rehabilitacyjnych. Taksówka dostosowana do ich potrzeb to także doskonałe rozwiązanie dla osób np. ze złamaną nogą, które nie zmieszczą się w normalnym samochodzie.

Dofinansowania przejazdów taksówką dla osób niepełnosprawnych?

Przejazd taksówką dla osób niepełnosprawnych kosztuje tyle samo co normalną taksówką. Jednak większość firm stosuje w tym przypadku wyceny indywidualne. Pojawiają się też głosy, że gminy powinny dofinansowywać takie przejazdy. Na razie jest z tym różnie. We wspomnianym już Olkuszu czy Chrzanowie takich dopłat nie ma. W Krakowie czy Gliwicach niepełnosprawni mogą od kilku lat korzystać ze specjalnego transportu na telefon, który częściowo finansuje miasto.

Zapotrzebowanie na transport dla osób niepełnosprawnych rośnie. Coraz więcej osób korzysta z takich przejazdów niemal codziennie. Jednak na razie większość polskich miast nie planuje dopłat z tego tytułu, skupiają się raczej na zakupie niskopodłogowych autobusów.

Chcesz zamówić taksówkę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych? Wybierz sieć taksówkarską iTaxi.

Dodaj komentarz