Od pomysłu, przez badania, po sukces – 20-lecie działalności PPNT


Badanie wieku przedmiotów bardzo ważnych i cennych z punktu widzenia historii, sztuki i innych dziedzin życia społecznego. Opracowywanie technologii przyjaznych przedsiębiorcom i ułatwiających życie zwykłych ludzi. Pomoc przy zakładaniu firmy i późniejszym jej prowadzeniu i wreszcie pomoc w zarządzaniu własnością intelektualną czyli kwestie patentowania, licencjonowania itp. To wszystko, i jeszcze więcej, w jednym miejscu – w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym. 

fotDominikTryba (84)_otwarcie ZIWT_01


Poznański Park Naukowo-Technologiczny obchodzi w tym roku 20-lecie swojego istnienia. Jest to doskonała okazja, by przybliżyć Poznaniakom działalność Parku. PPNT to przede wszystkim innowacje, wspieranie przedsiębiorczości i działalność naukowa.

W jaki sposób naukowcy wiedzą, że dany przedmiot ma 2000 lat lub więcej? Jak badany jest wiek przedmiotów? Tymi zagadnieniami zajmuje się Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe. To pierwsza tego typu jednostka w Europie Środkowo-Wschodniej, datująca próbki metodą izotopu węgla 14C. Metoda 14C jest standardową metodą oznaczania wieku zabytków archeologicznych i utworów geologicznych nie starszych od ok. 50 tys. lat. To, co wyróżnia Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe to najnowocześniejszym sprzęt służący do badań – akceleratorowy spektrometr masowy (spektrometr AMS).
– Stosujemy najnowocześniejszą obecnie technikę akceleratowej spektrometrii mas, wykonując datowanie izotopem węgla 14C. Dzięki niej można zbadać wiek przedmiotu do prawie 50 000 lat wstecz – powiedział prof. Tomasz Goslar, kierownik Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowego PPNT, laureat Polskiego Nobla w dziedzinie nauk o życiu i ziemi.
Laboratorium datuje próbki, których pozyskanie w dużych ilościach jest trudne (np. szczątki roślin) lub wręcz niemożliwe (fragmenty dzieł sztuki wykonanych z drewna, pergaminu, papieru, tkanin, farb). Głównymi klientami Laboratorium są instytucje naukowe z dziedziny archeologii, historii sztuki, geologii, geomorfologii, paleoklimatologii, paleobotaniki itp. Oznaczenia 14C znajdują również zastosowanie w badaniach biochemicznych i w przemyśle spożywczym.
Obok unikatowego Laboratorium Radiowęglowego C14, w PPNT funkcjonują także laboratoria, w których wykonywane są badania służące podnoszeniu innowacyjności i transferowi technologii. Opracowywane są technologie ułatwiające codzienne życie nas wszystkich.
– Współpracujemy z najlepszymi w kraju naukowcami oraz przedsiębiorstwami z różnych branż. Na zlecenie jednego z naszych klientów opracowaliśmy materiał ogniochronny do szyb zespolonych. Z kolei dla firmy z branży budowlanej opracowaliśmy preparat odgrzybiający i osuszający do tynków. Inny przykład opracowanych przez nas technologii to udoskonalenie przyczepności farb do folii samoprzylepnych, dzięki czemu np. logo firmy z takiej folii trudniej się ściera – mówi prof. Hieronim Maciejewski, zastępca dyrektora PPNT, kierownik Inkubatora Technologii Chemicznych PPNT.

Dużą rolę, jako Poznański Park Naukowo-Technologiczny odgrywa od 20 lat w podnoszeniu innowacyjności podkreśla jego dyrektor, prof. Jacek Guliński.
– Wspieramy rozwój technologii i innowacyjność od początku naszego istnienia. Mamy cały wachlarz usług dla naukowców chcących skomercjalizować wyniki swoich badań oraz dla startup’ów. Obok szerokiej działalności badawczej prowadzimy zajęcia z przedsiębiorczości, pomagamy w tworzeniu i dopracowywaniu modelu biznesowego. Pomagamy w poszukiwaniu źródeł finansowania, realizujemy szkolenia dotyczącego grantów w programie Horyzont 2020 – powiedział prof. Jacek Guliński.
Dyrektor PPNT przyznał, że zakładanie własnego biznesu i późniejsze prowadzenie firmy bywa wyzwaniem, ale eksperci z Parku są po to, aby pomóc. Towarzyszą firmom nie tylko na starcie ale także później, kiedy przychodzi zmierzyć im się z rzeczywistością rynkową. W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym można wynająć powierzchnię biurową z całą infrastrukturą. Można także korzystać ze szkoleń lub porad, również po założeniu firmy. Eksperci PPNT pomagają także w pozyskiwaniu funduszy unijnych dla firm w ramach programów UE.
Wśród firm dokapitalizowanych z funduszu zalążkowego PPNT można wymienić choćby BBH Biotech, która bada wpływ dźwięków na rozwój mikroorganizmów. Właściciele firmy, młodzi ludzie, którzy na swój pomysł na biznes wpadli jeszcze na studiach, opracowali np. innowacyjną metodę postarzania alkoholi, dzięki której alkohole, które dojrzewają latami, mogą być produkowane w ledwie kilka tygodni. Dla przykładu: zamiast czekać na 40-letnią whisky, moglibyśmy mieć taki sam smak i zapach po kilku tygodniach.
Lokatorem Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego jest także IC Solutions, producent słynnego IC Pen’a – długopisu cyfrowego wykorzystywanego szeroko przez wszystkie firmy i instytucje, które tworzą dokumenty papierowe i do tej pory musiały je przepisywać do innych systemów lub skanować. Wystarczy stworzyć dokument bądź wypełnić dowolny formularz przy pomocy długopisu cyfrowego, a natychmiast jego skan i przeanalizowana wersja elektroniczna znajdzie się w komputerze. IC Pen był wykorzystywany m. in. przez Urząd Miasta Poznania podczas zbierania podpisów pod Budżetem Obywatelskim.
Rok 2015 jest dla PPNT rokiem jubileuszowym. Z tej okazji 20 maja odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Cluster of Science, Technology and Innovation”. Podczas tego wydarzenia będziemy dyskutować nad rolą innowacji w rozwoju gospodarczym, zarówno na poziomie lokalnym jak i globalnym. Będziemy poszukiwać także wspólnych rozwiązań, bazując na międzynarodowych doświadczeniach w dziedzinie transferu technologii. Wśród zaproszonych gości znajdą się międzynarodowe autorytety w dziedzinie transferu technologii. Będą to między innymi: Luis Sanz – Dyrektor Generalny IASP, David Baker – Dyrektor University Technology Park w Chicago czy Jari Lauronen – Dyrektor Europejskiego Oddziału IASP i Parku Technologicznego w Joensuu, Finladia.
Patronaty honorowe nad konferencją objęli Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Lena Kolarska-Bobińska oraz Wicepremier, Minister Gospodarki, Janusz Piechociński oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak i prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Dodaj komentarz