Obywatele Ukrainy w Metropolii Poznańskiej


Imigranci zza naszej wschodniej granicy cenią sobie poziom życia w aglomeracji. Zadowolonych z pracy, jej warunków, płacy oraz stosunków z pracodawcami i współpracownikami jest ponad 40 % Ukraińców związanych z regionem poprzez naukę dzieci oraz prawie 30 % niezwiązanych w ten sposób. Najczęściej na ocenę negatywną wpływa brak możliwości pracy we własnym zawodzie, zbyt niskie wynagrodzenie, niewystarczająca znajomość języka polskiego oraz trudności z załatwianiem dokumentów.

– Wśród rekomendacji, które pojawiły się po badaniu jest m.in. budowanie dostępności do niedrogiej nauki języka polskiego, gdyż brak jego znajomości uniemożliwia swobodne  funkcjonowanie Ukraińców w Polsce – stwierdził Witold Horowski, Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu. – Ponadto dziękuję Panu Staroście za „rzucenie koła ratunkowego” naszemu projektowi, gdyż to pozwoliło nam go kontynuować i rozwijać na wymarzonym poziomie – dodał Horowski.

Ważną częścią raportu jest ta, mówiąca o współpracy imigrantów z placówkami oświatowymi na terenie metropolii poznańskiej. W poznańskich samorządowych szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych uczy się 577 dzieci obywateli Ukrainy, a w przedszkolach 106 małych Ukraińców.  Ich rodzice oczekują pomocy w zakresie nauki języka polskiego poznania naszej kultury oraz ochrony przed ewentualnym przejawami dyskryminacji.

Najczęściej, Ukraińcy potrzebują wsparcia w procesie legalizacji pobytu i pracy, w nauce języka polskiego, pomocy prawnej, w codziennych sprawach mieszkaniowych, związanych z pracą, dostępem do lekarza, świadczeń socjalnych czy znalezieniu lepszej posady. Ważne jest również towarzyszenie imigrantom w przebiegu adaptacji.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz