O co pytać fotografa ślubnego?


Wybór fotografa ślubnego jest jedną z ważniejszych decyzji, jaka czeka przyszłych nowożeńców. Warto więc dobrze przygotować się do spotkania z osobą, która uwieczni jeden z najpiękniejszych dni w naszym życiu, by nie żałować, że podjęliśmy z nią współpracę.

Usługa, na której nie warto oszczędzać

Coraz więcej par rezygnuje z filmowania ślubu i wesela, decydując się wyłącznie na zdjęcia. W przypadku, gdy fotografie mają być jedyną pamiątką z tego ważnego dla nas dnia, nie powinniśmy na siłę szukać najtańszego usługodawcy. Nie chodzi również o to, żeby dać się naciągnąć na zbyt wygórowaną cenę. Przed wyborem konkretnego fotografa, warto zorientować się w wielu cennikach. Ceny są uzależnione m.in. od sprzętu, na jakim fotograf pracuje, od ilości osób, jakie obsługują uroczystość, od dodatkowych usług, takich, jak sesja narzeczeńska, plener czy fotobudka, a także wielu innych aspektów.

18 pytań do fotografa ślubnego

Po wybraniu kilku fotografów,  z którymi chcemy się spotkać, warto przygotować sobie listę pytań, by o niczym nie zapomnieć. Gdy podpiszemy umowę, nie będzie już bowiem drogi odwrotu. O to, o co zapytać fotografa ślubnego, zanim zdecydujemy się podjąć z nim współpracę.

 1. Jakie doświadczenie posiada w fotografowaniu uroczystości zaślubin i wesel?
 2. Czy posiada odpowiednią licencję, która pozwala mu fotografować ceremonie kościelne?
 3. Czy kiedykolwiek miał okazję robić już zdjęcia w miejscach, w których odbędzie się ślub i wesele?
 4. Ile godzin spędzi z nami w dniu ślubu i wesela?
 5. Ile kosztują dodatkowe godziny pracy?
 6. Co zawiera umowa?
 7. Ilu fotografów będzie brało udział w ślubie i weselu?
 8. Ile wesel ma obsłużyć w trakcie weekendu, w którym przypada nasz ślub i wesele?
 9. Czy dostosuje swój strój do okoliczności?
 10. Jak wyglądać będzie współpraca w dniu ślubu i wesela? Jaki jest plan?
 11. Czy oferuje dodatkowe usługi w cenie pakietu, który wybieramy (np. sesja narzeczeńska, plener, fotobudka, filmowanie)?
 12. Jaka jest kwota zadatku i do kiedy należy ją uregulować? Kiedy należy rozliczyć się z reszty?
 13. Co się stanie, gdy nie będzie mógł dotrzeć na nasz ślub i wesele? Czy wówczas zapewnia zastępstwo osoby na tym samym poziomie umiejętności, sprzętu itd.?
 14. Jakiego sprzętu używa i czy zabiera zapasowy sprzęt na wypadek awarii?
 15. Ile zdjęć i w jakiej formie przekazuje ostatecznie w nasze ręce?
 16. Jak długo trzeba czekać na zdjęcia?
 17. Czy możliwe jest wybranie przez nas zdjęć do obróbki?
 18. Czy możliwe będzie kopiowanie otrzymanych zdjęć, udostępnianie ich np. w mediach społecznościowych? Czy zgoda na powielanie lub publikację jest każdorazowo konieczna?

Gdzie szukać ofert fotografów ślubnych?

Poszukiwanie najlepszego fotografa ślubnego zacząć warto od popytania znajomych i rodziny, którzy uroczystość mają już za sobą, o ich doświadczenia z konkretnymi usługodawcami. Nie warto się jednak ograniczać wyłącznie do tego. Często bowiem, nasi bliscy brali ślub lata temu. W tym czasie fotografia ślubna zdążyła ewoluować. Warto więc poszukać ofert fotografów ślubnych w internecie. Pomocna może się okazać platforma ślubna Wedding.pl. Oprócz porad i inspiracji ślubnych, można na niej znaleźć również najlepszych fotografów ze swojej okolicy. Wystarczy, że wskażemy konkretne miasto – np. Poznań: https://wedding.pl/fotograf-slubny/poznan – a otrzymamy rozbudowaną listę propozycji.

Foto: Pixabay.com

Dodaj komentarz