Nowy przystanek na kultowej ulicy


Ulica Święty Marcin, której przebudowa (od Gwarnej do Ratajczaka) dobiega końca, znów ożyje, w tym także dzięki nowemu przystankowi tramwajowemu, który zlokalizowany został u zbiegu tej kultowej ulicy Poznania z ulicą Ratajczaka.

Nowy przystanek (typu wiedeńskiego, czyli z podniesioną platformą), na którym już w najbliższy czwartek, 7 marca,  zatrzymają się tramwaje linii: 2, 5, 9, 13 i 16 jest częścią nowego wizerunku ulicy  Święty Marcin; ulicy przypominającej teraz bardziej deptak, gdzie priorytet w ruchu będą mieli piesi, rowerzyści i tramwaje.  Dla samochodów utworzony został jeden pas ruchu z ograniczeniem prędkości do 30 km na godzinę.

Nowy przystanek u zbiegu ul. Święty Marcin i Ratajczaka przyczyni się do ożywienia tego rejonu Poznania. Z pewnością zyska on na popularności, kiedy wybudowana zostanie w najbliższych latach trasa tramwajowa w ul. Ratajczaka, którą szybciej dojedzie się z centrum miasta na Wildę.

Warto przypomnieć, iż przystanek ten funkcjonował  jeszcze w czerwcu 1977 r., kiedy to zaczęła się przebudowa ulicy Święty Marcin (wówczas ul. Armii Czerwonej) w szeroką arterię z wydzielonym torem tramwajowym, po którym tramwaje jeździły w jednym kierunku – w stronę al. Marcinkowskiego. Dwukierunkową linię tramwajową na ul. Czerwonej Armii zlikwidowano w październiku 1967 r. Po modernizacji ulicy i przywróceniu ruchu tramwajów we wrześniu 1977 r. przystanku u zbiegu z ul. Ratajczaka już nie było. Taki układ komunikacyjny w tym miejscu śródmieścia Poznania funkcjonował więc ponad czterdzieści lat.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz