Nowości wydawnicze Prószyński i S-ka


Już 4 listopada do księgarń trafi „Blog niecodzienny” czyli esencja najbardziej trafnych i zabawnych wpisów z popularnego bloga Marii Czubaszek, prowadzonego przez autorkę od 2006 roku.

unnamed (1)

 

„Blog niecodzienny” to Maria Czubaszek i jej niezawodne poczucie humoru w najczystszej formie. Choć mówi, że nie lubi pisać do druku, to w druku czyta się ją doskonale. Każdym słowem maluje charakterystyczne postacie: córkę sąsiadki, tajemniczą czytelniczkę czy bohaterkę swojej powieści, Alicję. Ich opinie stają się punktem wyjścia do błyskotliwych konstatacji, które – celniej niż wszelkie diagnozy społeczne – punktują absurdy codzienności. Innego rodzaju pożywką dla bezbłędnych puent jest obserwowane przez autorkę medialne życie polityków i osób publicznych.

Marii Czubaszek nie trzeba nikomu przedstawiać – ale przypomnijmy kilka najistotniejszych faktów. Jest pisarką i satyrykiem, autorką tekstów piosenek, scenarzystką, felietonistką i dziennikarką. Stworzyła dla radiowej Trójki kultowe słuchowiska: „Dym z papierosa”, „Małgorzaty jego życia”, „Serwus, jestem nerwus”, w których brawurowe role tworzyli m.in. Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka, Barbara Wrzesińska, Jerzy Dobrowolski, Wojciech Pokora. Słuchowiska te po raz pierwszy emitowane były w programie Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy. Pojawiała się także w programach Ilustrowany Magazyn Autorów oraz Powtórka z Rozrywki. Jest autorką licznych tekstów piosenek; pierwszy z nich – „Kochać można byle jak” – napisała do muzyki Wojciecha Karolaka w 1965 roku. Piosenki z jej słowami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak Alibabki, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy czy VOX.

Napisała dialogi do filmów „Filip z konopi” i „Murmurando”, a także scenariusz do serialu „Lot 001”. Współtworzyła scenariusze do seriali „Psie serce”, „Na Wspólnej” oraz „BrzydUla”. Od 2010 roku w improwizowanym serialu „Spadkobiercy” wciela się w rolę babci Maggie Mekintosz Owens. Użyczyła głosu w dubbingu filmu „Rysiek Lwie Serce” jako Babcia. W 2009 roku została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

„Vivien Leigh”

unnamed

 

Już 6 listopada w serii IKONY KINA ukaże się kolejna, niezwykła biografia. „Vivien Leigh” Anne Edwards to opowieść nie tylko o pięknej gwieździe i wybitnej aktorce, ale także wyjątkowej kobiecie.

Uznawana za jedną z najpiękniejszych aktorek wszech czasów Vivien Leigh stworzyła wiele ról, które przeszły do historii. Sławę przyniosła jej niezapomniana rola Scarlett O’Hary w „Przeminęło z wiatrem”, za którą otrzymała swojego pierwszego Oscara. Drugiego przyznano jej za kreację w filmie na podstawie sztuki Tennessee Williamsa „Tramwaj zwany pożądaniem”. Nieco rzadziej wspomina się o jej wybitnych rolach teatralnych.

Piękna, sławna i bogata Vivien Leigh nie była jednak wcale osobą szczęśliwą. Cierpiąca przez całe życie na zaburzenia maniakalno-depresyjne aktorka była bardzo trudną partnerką życiową dla Lawrence’a Oliviera. Małżeństwu nie pomagały także liczne romanse…

 

Czy słonie boją się myszy?

 

Czy słonie

To już czwarta odsłona bestsellerowego cyklu HISTORYJKI DLA CIEKAWSKICH DZIECI. Książka, która trafi do księgarń już 4 listopada, zawiera bardzo pomysłowe historyjki wyjaśniające i prostujące najbardziej popularne stereotypy, obiegowe opinie i powszechne poglądy, bawiąc i dostarczając dociekliwym czytelnikom solidnej porcji frapującej wiedzy.

Borys i Marek znajdują rannego kruka i zanoszą go do weterynarza. Tam dowiadują się, jak należy postępować z pisklętami. Weterynarz tłumaczy im również, że wbrew obiegowej opinii kruki są bardzo troskliwymi rodzicami. Antoś uwielbia frytki i mało się rusza, stając się obiektem kpin kolegów w klasie. Czy frytki rzeczywiście są niezdrowe? Paulina i jej przyjaciółki bawią się w piratów i urządzają fascynujące wyścigi na tratwach. Ale – ojej! – zapomniały o fladze z trupią czaszką. Przecież każdy szanujący się statek piracki musi mieć taką flagę – a może to nieprawda? A na filmie Indianie galopują za wikingami na koniach – tylko skąd je wzięli, kiedy w owych czasach w Ameryce nie było koni i dopiero Europejczycy po odkryciu jej przez Kolumba sprowadzili te zwierzęta na amerykański kontynent?

Dodaj komentarz