Najnowocześniejszy w Polsce komisariat otwarto w Dopiewie


Jeszcze do niedawna rewir dzielnicowych z pięcioma policjantami, a od dzisiaj najnowocześniejszy w Polsce Komisariat Policji, gdzie służbę pełnić będzie 24 funkcjonariuszy a docelowo 30. Komisariat w Dopiewie, jest trzecim, który w ramach programu modernizacji i budowy przyjętego przez powiat poznański, powstał „od zera”.

 

Zarówno udział w budowie i jak przebudowie komisariatów nie jest obowiązkiem powiatu. Jednak jak podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański bezpieczeństwo obywateli i policjantów zależy od nas wszystkich. Także od samorządu powiatowego.

– Hasło, które towarzyszy nam od dłuższego czasu: „Bezpieczny Powiat”, znajduje pokrycie w rzeczywistości. Przez minione lata na wsparcie policji wydaliśmy 8 milionów złotych  – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Odkąd pracuje w administracji zawsze uważałem za ważne, żeby samorząd powiatu poznańskiego dawał z siebie maksymalnie to, co może dać własnym mieszkańcom, ale także formacji, która czuwa nad ich bezpieczeństwem. By jej członkowie pracowali w dobrych warunkach, dzięki czemu wszyscy którzy zwracają się po pomoc, mogli liczyć na pełne i profesjonalne wsparcie.

A tych warunków koledzy z innych komisariatów mogą pozazdrościć policjantom z Dopiewa. Do dyspozycji funkcjonariuszy oddany został nowoczesny, przestrzenny dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 400 metrów kwadratowych z garażami.

W budowę komisariatu w Dopiewie powiat zainwestował milion złotych. Kolejne 1,2 mln złotych plus działkę o powierzchni 2 tys. mkw przekazała gmina Dopiewo. Pozostałą kwotę, ok. 700 tysięcy złotych wydała na ten cel policja.

Zarówno Komendant Miejski jak i Wojewódzki Policji zgodnie podkreślali, jak bardzo ważne jest wsparcie ze strony powiatu i gminy.

– Dopiewo to gmina, która bardzo dynamicznie się rozwija, przybywa mieszkańców, stąd policja musi również odpowiadać za zapotrzebowania społeczności  lokalnej – mówił podczas otwarcia Maciej Nestoruk, Komendant Miejski Policji w Poznaniu. A wójt Dopiewa Adrian Napierała życzył wszystkim nowym funkcjonariuszom, by mieli w swojej pracy jak najmniej interwencji, i tym samym podejmowali jak najwięcej działań prewencyjnych.

– To już kolejny komisariat, który pojawił się w naszym województwie. Jestem przekonany, że przyczyni się do większego bezpieczeństwa w gminie mówi wojewoda Zbigniew Hoffmann. Budowa komisariatu wpisuje się w Program Modernizacji Służb Mundurowych , którego celem jest zwiększenie skuteczności działania policji. Program przewiduje realizację inwestycji budowlanych – budowę nowych i przebudowę starych budynków, wymianę sprzętu i wyposażenia oraz wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników.

Przypomnijmy, że najbardziej widocznym efektem współpracy i wsparcia Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu ze strony samorządów powiatowego i gminnego jest oddanie w roku 2010 nowego KP w Czerwonaku, zakończonego w roku 2013, modernizacja i rozbudowa KP w Komornikach oraz oddanie w roku 2015 nowego Komisariatu Policji w Luboniu. Ponadto powiat finansowo wsparł m.in. remont komisariatów w Kostrzynie, Suchym Lesie, Murowanej Goślinie, Tarnowie Podgórnym, Kórniku, Mosinie, Pobiedziskach i Swarzędzu, zakup sprzętu komputerowego i łączności, wyposażenia kwaterunkowego i biurowego, a także wyposażenia osobistego policjantów, psów służbowych, oraz 27 oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów.

Dzięki powiatowi i gminie – kalendarium

Samorząd od wielu lat zabiegał o utworzenie w Dopiewie Komisariatu Policji. Wcześniej funkcjonował tam tzw. rewir dzielnicowych, a organizacyjnie teren gminy podlegał pod KP w Tarnowie Podgórnym.

-2012 rok – gmina Dopiewo w związku ze znacznym wzrostem liczby ludności oficjalnie występuje z propozycją utworzenia KP Dopiewo.

– 2013 rok – gmina typuje konkretną działkę pod budowę i deklaruje pomoc finansową. Powiat poznański również deklaruje wsparcie finansowe po zakończeniu (współfinansowanej ze strony powiatu) budowy Komisariatu Policji w Luboniu.

– 2015 rok – poznańska policja uznaje potrzebę utworzenia w Dopiewie Komisariatu Policji, gmina przekazuje działkę  na jego budowę komisariatu i deklaruje wolę wsparcia kwotą 1,2  mln złotych.

– 2016 rok – wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej jednostki

– 2017 rok – 11 października oficjalne otwarcie  komisariatu.

 

 

 

Dodaj komentarz