Nowe projekty deweloperów startują rekordowo


W okresie pierwszego półrocza 2019 oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – czytamy w najnowszym raporcie „Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-VI 2019 r.”, przygotowanym przez Główny Urząd Statystyczny. Jak taką sytuację rynkową komentują deweloperzy i jakie trendy towarzyszą rozwojowi kolejnych inwestycji?

Aktualne statystyki przygotowane przez GUS wskazują pozytywny trend w branży nieruchomości. W pierwszym półroczu rozpoczęto budowę 115 tysięcy nowych mieszkań w skali kraju i jest to wynik o 1,5 procent lepszy, niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Branża spogląda na przyszłość z optymizmem, planując kolejne projekty. Agrobex od lat realizuje strategię firmy długofalowo, rozwijając aktualne inwestycje, jak i planując kolejne – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex.

Mieszkańcy odbierają klucze teraz i w drugim półroczu

Pozytywne wibracje branży deweloperskiej przekładają się bezpośrednio na nowe budowy rozpoczęte, trwające oraz już zakończone. To wiąże się z rekordową liczbą mieszkań przekazanych do użytkowania – głównie przez deweloperów, bo stanowią oni największą siłę branży nieruchomości. W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku oddano do użytkowania o 4,1 procent więcej lokali mieszkalnych, niż w tym samym czasie rok wcześniej. Przykład? Poznań, gdzie popularne są Jeżyce, Naramowice, Grunwald, ale i szeroko pojęte przedmieścia. – Zakończyliśmy trzy inwestycje: Willę Racławicką na Grunwaldzie, Sikorskiego 8 na Wildzie w Poznaniu oraz Pałacową 2 w Dąbrówce. W sprzedaży pozostały ostatnie wolne mieszkania – informuje Piotr Hryniewicz z firmy Inwestycje Hryniewicz.pl. W niektórych inwestycjach odbiory są zakończone, w innych – zaplanowane na bliską przyszłość. Na poznańskich Jeżycach w tym roku oddano klucze klientom III etapu osiedla Nowe Ogrody, przy ulicy Meissnera 2. – Trwają zaawansowane prace w etapie czwartym, a mieszkańcy odbiorą klucze w styczniu 2020 – mówi Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody. W podpoznańskich Tulcach na Osiedlu Ziołowym KOS-DOM zaplanował odbiory jeszcze tej jesieni. – Podsumowanie pierwszego półrocza jest pozytywne, ale patrzymy szerzej i planujemy kolejne etapy Osiedla Ziołowego – zaznacza Jan Kaczmarek, przedstawiciel firmy Kos-Dom.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz