Nowa droga z Kleszczewa do Zalasewa za rok


Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu ogłosił przetarg na wykonanie prac związanych z przebudową drogi z Kleszczewa do Zalasewa. Za 22 mln zł powstaną nowe skrzyżowania, ronda, ścieżki rowerowe i chodniki. W sumie poszerzonych zostanie prawie 7 kilometrów drogi, a inwestycja zakończy się w sierpniu 2018 roku.

Droga powiatowa nr 2410P przebiega przez gminy Swarzędz, Kleszczewo i Kostrzyn. Przebudowany zostanie odcinek od ulicy Olszynowej w Zalasewie (gmina Swarzędz), przez Gowarzewo do węzła S5 w Kleszczewie. To 6,8 kilometra drogi, która zostanie poszerzona do siedmiu metrów i zyska nową nawierzchnię.

– To istotna trasa, choćby ze względu na prężnie rozwijającą się strefę przemysłową w Swarzędzu i dostęp do S5. Poprawi się dostępność aglomeracji poznańskiej, wzrośnie bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, skróci się czas przejazdu – uważa starosta poznański, Jan Grabkowski.

W sumie za około 22 mln zł przebudowane zostaną również skrzyżowania oraz zjazdy, powstaną dwa ronda, ścieżki rowerowe (na całym przebudowywanym odcinku drogi), szerokie chodniki, nowe przystanki autobusowe (na całej trasie będzie ich ponad 10). Ponadto przejścia dla pieszych, przystanki, skrzyżowania i przejazdy dla rowerzystów zostaną odpowiednio oświetlone. Dodatkowo przy przejściach i na przystankach pojawią się wypustki, dzięki którym niewidomi będą wiedzieli, że zbliżają się do jezdni.

Warto wspomnieć, że Starostwo Powiatowe w Poznaniu otrzymał na ten cel aż 16 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.  – Od lat udowadniamy, że jesteśmy liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. A to determinuje tempo inwestycji. Nowa droga będzie bezpieczna, funkcjonalna i estetyczna – dodaje Grabkowski.

Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu we wrześniu planuje podpisać umowę z wykonawcą. Po jej podpisaniu wykonawca będzie mógł wejść na plac budowy. Prace powinny się zakończyć w sierpniu przyszłego roku.

oprac. tww, źródło: Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu

 

Dodaj komentarz