Noc Muzeów już w sobotę


39 instytucji kulturalnych weźmie udział w sobotę, 20 maja, w tegorocznej odsłonie Nocy Muzeów w Poznaniu. Tego dnia, do godzin nocnych, zapewnią nie tylko bezpłatny dostęp do swych ekspozycji i wystaw (z wyjątkiem World Press Photo w CK Zamek), lecz również bogatą ofertę imprez towarzyszących.

​- To wielka promocja poznańskiej kultury. Poznańska Noc Muzeów co roku się rozrasta, rośnie też liczba uczestników – mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

​Wysoką frekwencję potwierdzają instytucje od lat biorące udział w tym wydarzeniu. Koncepcja Nocy Muzeów zakłada otwarcie muzeów, galerii oraz innych instytucji kulturalnych w nietypowych godzinach i tym samym udostępnienie ich jak największej liczbie zainteresowanych. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend, w okolicy 18 maja. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów.

​Muzeum Narodowe w Poznaniu w sposób szczególny zaprasza na odwiedzenie w trakcie Nocy Muzeów wystawy „A-geometria. Hans Arp i Polska”.

​- Tej nocy złamiemy zwyczaje dotychczas panujące podczas wystaw. Zaprosimy do dotykania wybranych, opisanych eksponatów – tłumaczy Marzena Prusińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu i dodaje, że w nocy 20 maja muzeum pokaże również to, co na co dzień jest niedostępne. Eksponowane będą ryciny pochodzącego z Poznania Janusza Przybylskiego, kupione z pomocą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród nich prezentowane będą dzieła nawiązujące do „Błędnego koła” Jacka Malczewskiego. Prezentowane mają być również prace graficzne Romana Cieślewicza i Jana Lenicy.

​Wśród instytucji, które w tym roku zaangażowały się w poznańską Noc Muzeów, prócz galerii i muzeów, są również m.in.Teatr Wielki im.Stanisława Moniuszki, Lech Browary Wielkopolski, Barber Shop Adam Szulc i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, które uruchomi specjalną, bezpłatną linię tramwajową M. W zabytkowych wagonach będzie można spotkać  konduktorów ubranych w stroje sprzed lat.

​W Noc Muzeów zainaugurowane zostaną wycieczki śladami poznańskich Żydów. Sobotnią wycieczkę poprowadzi Andrzej Niziołek, autor książki „Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu”.

​Organizatorzy tegorocznej Nocy Muzeów zapowiadają ponad 170 różnorodnych  wydarzeń i atrakcji. Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Szczegóły na: http://www.nocmuzeow.poznan.pl

źródło Jacek Łakomy / biuro prasowe UM Poznania

www.facebook.com/naszglospoznanski/

Dodaj komentarz