Niedzielski o obostrzeniach: wszyscy oczekujemy luzowania, uważam, że odważne decyzje trzeba podejmować


Minister podkreślił, że rząd już w zasadzie podejmował „te decyzje odważne, bo robiliśmy to, jako jedyni w Europie”. „Proszę zobaczyć dookoła, że wszyscy przedłużali lockdowny, a my otworzyliśmy hotele, otworzyliśmy galerie, otworzyliśmy też stoki (narciarskie). To spowodowało też duży wzrost mobilności” – zauważył.

Pytany, czy uważa teraz, że „te decyzje były zbyt odważne, a zatem nie ma wyjścia i trzeba się niektórych z tych decyzji wycofać”, odparł: „Tutaj absolutnie uważam, że takie odważne decyzje trzeba podejmować”.

Niedzielski przytoczył przy tym stosowaną w Europie strategię „dance and hammer” (dokładnie: „The hammer and the dance”), czyli „taniec i młotek”, która polega – jak wyjaśnił – „właśnie na takiej walce z pandemią, że jak tylko można, to chyba luzować, a potem oczywiście trzeba – w przypadku jakichś przyspieszeń – podejmować odpowiednie kroki. Czyli to jest cały czas takie balansowanie”.

Dopytywany, czy chciałby utrzymywać „tę fazę tańca raczej, niż fazę młotka”, odpowiedział: „To znaczy, myślę, że tutaj region warmińsko-mazurski rzeczywiście wygląda źle na poziomie statystyki. Jeżeli byśmy coś chcieli robić, to ze względu na to, że chcemy raczej tę fazę tańca utrzymywać, to ten młotek raczej zastosujemy tylko miejscowo”.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz