Niedzielski: do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 proc. dorosłej populacji – ponad 20 mln osób


Jak zaznaczył „wszystko nadrabiamy”. „Powoli zaczynamy odbudowywać zapasy, więc ta płynność powinna się poprawić” – dodał.

„Jeżeli w najbliższym czasie – tak jak planujemy – dostawy będą odbywały się w sposób niezaburzony, to mamy perspektywę wykorzystania odbudowanych zapasów, chociażby do zaszczepienia osób przewlekle chorych” – powiedział szef resortu zdrowia.

Przypomniał, że zgodnie z założeniami w pierwszym kwartale planowano zaszczepić 3 mln osób przynajmniej jedną dawką. „My ten plan zrealizujemy do końca tego tygodnia. W tej chwili mamy poziom zaszczepienia 2,8 mln, więc w tym tygodniu te 3 mln przekroczymy” – zapowiedział Niedzielski. Zaznaczył, że „ostatni tydzień wielkość zaszczepień jest rzędu 560-580 tys., co oznacza, że już w tej chwili mamy wydolność miesięczną rzędu 2,5 mln – 3 mln. a cały czas nie wykorzystujemy w pełni potencjału” – zwrócił uwagę minister zdrowia.

Powiedział, że jeśli „te dostawy będą stopniowo w kolejnych miesiącach się zwiększały, to w marcu przekroczymy wydolność 3-4 mln szczepień. Potem jak sytuacja będzie się korzystanie rozwijała, to myślę, że do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 proc. dorosłej populacji, czyli ponad 20 mln osób” – zapowiedział Niedzielski.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz