Niedzielski: do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 proc. dorosłej populacji – ponad 20 mln osób


Wydolność miesięczna szczepień w Polsce sięga obecnie rzędu 2,5 mln – 3 mln. Jeśli sytuacja będzie się korzystanie rozwijała, to do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 proc. dorosłej populacji, czyli ponad 20 mln osób – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.


Na antenie TVP Info szef resortu zdrowia ocenił, że „mniejsze dostawy szczepionek w ostatnich tygodniach odbiły się na płynności procesu szczepień w Polsce”. Natomiast, jak podkreślił, „sprawność szczepień, czyli liczba wyszczepionych osób na 100 tys. czy na 1 mln stawia nas w czołówce europejskiej”.

Wyjaśnił, że „w czasie, kiedy dostawy były obniżone, musieliśmy korzystać z zapasów, które konserwatywnie uczyniliśmy pod kątem drugiej dawki. Teraz musimy z bieżących dostaw, które się pojawiają w poniedziałki – od razu przekazywać szczepionki do punktów szczepień, które nie dostają tego na bieżąco, jak w poprzednim systemie. Wcześniej mogliśmy nie czekając, aż przyjedzie dostawa – wydawać z zapasów. Stąd mogą się pojawiać przejściowe problemy i dotyczyć poniedziałkowych bądź wtorkowych terminów szczepienia” – powiedział Niedzielski.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz