Nie tylko śledzie z… frużeliną wiśniową czyli ryba na Wigilię


Boże Narodzenie to najbardziej przyjemne i rodzinne święto w roku. Pamiętajmy zatem, aby zadbać w tym czasie o każdy szczegół. Zdradzamy Wam, jak dopilnować wszystkiego podczas kolacji – wybierzemy potrawy wigilijne zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne, by na świątecznym stole każdy znalazł coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy 3 przepisy, które sprawdzą się w tej roli idealnie – wszystkie zostały przygotowane przez Szefa Kuchni Dworu Korona Karkonoszy – Roberta Muzyczkę.

śłedzie_przepisy świąteczne Dwór Korona Karkonoszy_m

Śledzie z frużeliną wiśniową

Składniki: filety śledziowe – 4 szt., wiśnie mrożone bez pestek – 300 g, cukier – 150 g, mąka ziemniaczana, płatki chili lub papryka ostra do smaku, sok z cytryny

Wykonanie: Wiśnie rozmrażamy i w rondelku zasypujemy je cukrem. Sok który powstał zagęszczamy odrobiną mąki ziemniaczanej. Całość studzimy. Doprawiamy do smaku płatkami chilli i sokiem z cytryny. Filety śledziowe moczymy, żeby straciły nadmierną słoność, odsączamy i zwijamy w rulon. Do środka wkładamy wcześniej przygotowaną frużelinę wiśniową. Jeżeli ktoś lubi, można użyć śledzi z zalewy octowej.

Co to jest frużelina? To produkt otrzymany ze świeżych, starannie wyselekcjonowanych owoców zanurzonych w klarownym, lśniącym żelu. Dzięki delikatnej konsystencji żelu i ładnie zachowanym owocom ma szerokie zastosowanie w cukiernictwie piekarstwie i gastronomii.

 

karp_przepisy świąteczne Dwór Korona Karkonoszy_m

Złocisty karp z ziołami

Składniki: sprawiony karp ok. 1,3kg – 1szt., sól, pieprz czarny i ziołowy do smaku, ulubione świeże zioła (rozmaryn, tymianek, majeranek, natka pietruszki itp.), masło klarowane

Wykonanie: Karpia doprawiamy solą i pieprzem. Do brzucha wkładamy kilka gałązek ulubionych ziół i odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Tak przygotowanego karpia smażymy powoli na klarowanym maśle z obu stron. Zioła wyciągamy dopiero gdy karp będzie gotowy.

 

gołąbki_przepisy świąteczne Dwór Korona Karkonoszy_m

Gołąbki z kaszą gryczaną z grzybami w śmietanie

Składniki na gołąbki: kapusta świeża – 1 duża sztuka, kasza gryczana – 1 kg, boczek wędzony – ½ kg, cebula – ½ kg, masło – 150g, czosnek – 5 ząbków, sól, pieprz, majeranek do smaku

robert muzyczka

Wykonanie: Z kapusty wykroić głąb i sparzyć w wodzie w dużym garnku, oddzielając liść po liściu. Kaszę ugotować na półtwardo w osolonej wodzie i odcedzić. Boczek pokroić w paseczki i podsmażyć na patelni na złoty kolor. Dodać pokrojoną w kostkę cebulę, masło i poddusić kilka minut. Wszystkie składniki wymieszać i doprawić do smaku pieprzem i majerankiem. W liście kapusty nałożyć farsz i zwinąć. Dno garnka lub rondla wyłożyć paroma liśćmi kapusty, ułożyć ciasno gołąbki, podlać wodą i dusić pod przykryciem do miękkości.

Boczek w tym daniu można pominąć i przygotować danie postne, ale pamiętajmy też, że w 2003 roku biskupi w liście do wiernych napisali, że na mocy prawa kanonicznego post w Wigilię nie obowiązuje, to jednak zachęcają wiernych by powstrzymali się tego dnia od jedzenia mięsa.

Składniki na grzyby w śmietanie: podgrzybek świeży lub mrożony – ½ kg, kurka świeża lub mrożona – ½ kg, cebula – 3 średnie szt., olej – 3 łyżki, śmietana kwaśna 18% – ½ l, śmietanka słodka – 300ml,sól, pieprz do smaku

Wykonanie:  Grzyby oczyścić, pokroić w duże cząstki, obgotować w wodzie parę minut i odcedzić. Cebulę obrać, pokroić w pióra i zeszklić na oleju. Dodać grzyby, obie śmietany, oraz sól i pieprz do smaku. Całość zagotować często mieszając.

Zapraszamy także do czytania BLOGA

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz