Neville Marriner – mistrz batuty w Poznaniu


Mającego obecnie 89 lat Neville’a Marrinera, jednego z najwybitniejszych dyrygentów naszych czasów, od szeregu dekad niezmiennie kojarzy się z orkiestrą Academy of St Martin in the Fields. Jakość tego zespołu muzyków, który powstał w 1959 roku dzięki inicjatywie Marrinera, a swą nazwę wziął od nazwy kościoła położonego przy Trafalgar Square w Londynie, pierwotnej swojej siedziby, świadczy jednoznacznie o wielkości umiejętności i dokonań tego artysty.

Mariner - net

Kameralną Orkiestrę Academy of St Martin in the Fields już mieliśmy okazję w Poznaniu oklaskiwać. Po raz pierwszy jednak jej twórca, Sir Neville Marriner, poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej. To wydarzenie, na które czekają poznańscy melomani. Pod jego batutą usłyszymy dzieła wielkich klasyków wiedeńskich. Pierwszym będzie słynna „Jowiszowa”, a więc Symfonia C-dur KV 551 Wolfganga Amadeusa Mozarta. To ostatnie w tym gatunku dzieło geniusza z Salzburga, powstałe na trzy lata przed śmiercią, swoista korona jego symfonicznej twórczości i synteza klasyczności.

Drugim utworem będzie II Symfonia D-dur op. 36 Ludwiga van Beethovena. Dzieło powstało 14 lat po omówionym powyżej i przepełnione jest pogodą i swoistą jasnością, jakby wbrew dramatycznym przeżyciom samego twórcy w tym okresie.

Koncert pod batutą Neville’a Marrinera odbędzie się w piątek 15 listopada o godzinie 19,  w Auli UAM.

 

Dodaj komentarz