Naukowcom z UAM będzie łatwiej skomercjalizować swoje wyniki badań


To może być ważna zmiana we wprowadzaniu do domów zwykłych Kowalskich osiągnięć naukowych! Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podpisał właśnie umowę z Fundacją UAM, która ma pomóc w komercjalizacji wyników badań oraz wspierać innowacyjne inicjatywy doktorantów, doktorów i profesorów UAM!

Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki i prezes zarządu Fundacji UAM prof. Jacek Guliński podpisali Porozumienie ramowe o współpracy między Fundacją im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To efekt wieloletniej kooperacji, który określa konkretne obszary działań, inwestycji, realizujących cele statutowe Fundacji UAM.

„Poza wskazaniem licznych programów stypendialnych, określeniem pomocy w działalności naukowej, dydaktycznej czy organizacyjnej, Porozumienie zawiera zasady wsparcia w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych, rozwoju przedsiębiorczości, inicjatyw kulturalnych, jak również relacji z otoczeniem gospodarczym i społecznym. Liczymy, że będzie to ważne narzędzie do wprowadzania na rynek wyników pracy naukowców UAM. Chodzi o to, byśmy jak najwięcej czerpali z prac prowadzonych na jednym z najlepszych uniwersytetów w kraju” – podkreśla prof. Jacek Guliński, prezes zarządu Fundacji UAM.

Do analizy możliwości komercjalizacji prac naukowych pracowników UAM przyda się wielkie doświadczenie najstarszego w Polsce parku naukowo-technologicznego. Poznański Park Naukowo-Technologiczny stanie się więc areną testów i eksperymentów, które mają sprawić, że wyniki badań naukowych łatwiej przechodzić będą z UAM do świata zwykłych Kowalskich.

„Nowy rok zatem systematyzuje, strukturalizuje współpracę między FUAM a UAM, co pozwoli w pełni wykorzystać ogromny potencjał obu instytucji i podjąć wiele nowych, rozwojowych, korzystnych inicjatyw, budujących renomę UAM oraz poznańskiego środowiska akademickiego. Świadomi wyzwań, jakie stawia przed Fundacją Uniwersytet, a przed Uniwersytetem rzeczywistość, wierzymy, że zawarte Porozumienie odświeży i zdynamizuje ideę, która od samego początku przyświecała Fundacji UAM, a była to misja wspierania gospodarki poprzez transfer technologii oraz twórcze łączenie nauki z biznesem” – podkreśla Rektor UAM, profesor Andrzej Lesicki.

Tym samym UAM i FUAM tworzą jeszcze lepsze warunki dla osób kreujących innowacyjne rozwiązania z Poznania i regionu.

Przypomnijmy, że 19 września 1990 roku podpisano akt założycielski Fundacji UAM, której celem naczelnym stało się udzielanie pomocy i wsparcia dla UAM w jego działalności naukowej, badawczej, organizacyjnej oraz społecznej. Mimo wielu barier, przemian ustrojowych, gospodarczych, już od 27 lat Fundacja UAM konsekwentnie wspiera działalność Uniwersytetu. Nie sposób wyliczyć wszystkich przedsięwzięć – to przecież wielka liczba konferencji naukowych, publikacji, inicjatyw artystycznych i sportowych. To setki wspartych studentów, doktorantów, naukowców i wartościowych projektów, pomysłów.

Dodaj komentarz