Narodowy Dzień Pamięci Żołnierza Wyklętego w Koziegłowach


Wójt gminy Czerwonak oraz Gminny Ośrodek Kultury Sokół zapraszają na koncert zespołu Contra Mundum. Będzie to wydarzenie upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Odbędzie się 2 marca o godzinie 19:00 w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach.

CONTRA MUNDUM w tłumaczeniu oznacza„ PRZECIW ŚWIATU”. My stajemy „tylko” i „aż” PRZECIW ZAPOMNIENIU- tak mówi o twórczości lider zespołu – Norbert „Smoła” Smoliński

Warszawski zespół CONTRA MUNDUM powstał latem 2014 roku. W jego skład weszli doświadczeni muzycy, obecni na scenie muzycznej od wielu lat. Premierowy koncert zespołu miał miejsce podczas 6. edycji Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Zespół koncertował także w Teatrze Wielkim w Warszawie na zaproszenie Zarządu NSZZ „Solidarność”, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Operze na Zamku w Szczecinie, w Auli im. Kard. Wyszyńskiego KUL, Centrum Edukacji IPN im. Janusza Kurtyki, na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Łodzi, a także w wielu innych prestiżowych miejscach na terenie całego kraju.

W swoim dorobku zespół posiada trzy albumy: „Cześć i Chwała Bohaterom” – wydany w lutym 2015 roku, „W Wierszu i Boju. 1914-1949” – wydany wiosną 2016 roku (Honorowy Patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), „Odważnym wszystkim pokłon niski” – solowy album Norberta „Smoły” Smolińskiego wydany w grudniu 2016 roku przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 35. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego (pieśni Bardów opozycji antykomunistycznej – P. Gintrowski, J. Kaczmarski, J.K. Kelus).

Na początku 2017 roku zespół wystąpił w teledysku promującym film „Wyklęty”  w reżyserii Konrada Łęckiego. Wykorzystany utwór „Już dopala się ogień biwaku” to pieśń Żołnierzy Wyklętych, do której nową muzykę skomponowali  członkowie CONTRA MUNDUM.

Występy w kraju, jak i zagranicą (m.in. dla Polonii w Wielkiej Brytanii w listopadzie 2017) trudno nazwać zwykłymi koncertami. To historyczne spektakle, w czasie których muzycy przeprowadzają Słuchacza po meandrach polskich dziejów. To oryginalna forma poznawania naszej historii i kultury poprzez wersy polskiej, patriotycznej poezji wybitnych Mistrzów pióra (S. Wyspiański, J. Słowacki, C. K. Norwid, K. K. Baczyński, T. Gajcy, Z. Herbert) oraz słowa gniewnych pieśni lat ’70 i ’80 (np. „Obława”, „Janek Wiśniewski”, „Pancry”).

Bezpłatne wejściówki na koncert można odbierać w siedzibie GOK Sokół w Czerwonaku w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach oraz w informacji Urzędu Gminy (hol na parterze).

Źródło GOK Sokół

 

 

Dodaj komentarz