Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro


Już po raz dziewiętnasty wręczona została Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Uroczystość odbyła się 9 listopada w Sali Renesansowej poznańskiego Ratusza.

Nagrodzony został  biurowiec przy ulicy Za Bramką zaprojektowany przez Pracownię Ultra-Architects Marcina Kościucha i Tomasza Osięgłowskiego.

Zwycięski obiekt zaprojektowano jako bryłę, która łączy funkcje biurowca i parkingu oraz idealnie wpisuje się w uwarunkowania wynikające z położenia działki, na której go wzniesiono. W trzech podziemnych kondygnacjach oraz na parterze budynku rozmieszczono 299 miejsc postojowych. Część z nich jest ogólnodostępna, resztę przeznaczono dla pracowników. Z parkingu, ze specjalną zniżką, mogą korzystać również mieszkańcy okolicznych kamienic. Tak o głównych założeniach projektu mówi architekt Marcin Kościuch:

– To prosty budynek, zgodny z lekarską zasadą „primum non nocere”, czyli „po pierwsze nie szkodzić”. Tak staraliśmy się go wstawić, żeby nikomu nie przeszkadzał, nie „krzyczał”, nie zabierał światła.

Architekci mistrzowsko wpisali budynek w zabytkowy kontekst poznańskiego śródmieścia, z poszanowaniem miejsca, okolicznych zabudowań i potrzebami mieszkańców sąsiednich kamienic. Co wyjątkowe, pomyśleli nie tylko o zieleni, ale i o zwierzętach. Przed budynkiem zaaranżowano plac z miejskimi meblami, który oświetlają lampy z budkami lęgowymi dla ptaków. Zaprojektowane przez architektów latarnie mają wbudowane drewniane gniazda.

Nagroda  im. Jana Baptysty Quadro, który był twórcą Ratusza, najbardziej charakterystycznego dla Poznania gmachu, służy właśnie wyróżnianiu architektów wizjonerów, których dzieła najlepiej wpisują się w krajobraz miasta. Wyróżnienie to jest bardzo cenione wśród architektów ponieważ  Kapituła nagrody, doceniając piękno nagradzanego budynku, podkreśla jednocześnie nierozerwalne związki autora – poprzez jego dzieło – z naszym miastem.

Inicjatorem ustanowienia przez Prezydenta m. Poznania nagrody za najlepszą realizację architektoniczną, była w 1998 roku UWI Inwestycje S.A., poznański deweloper, któremu przyświeca idea rozwoju miasta z poszanowaniem jego historii.

Odbierając nagrodę w dziewiętnastej edycji konkursu architekci-laureaci powiedzieli, że jest ona spełnieniem ich marzeń. Choć nie urodzili się w Poznaniu, a związali się z nim rodzinnie i zawodowo, to dlatego ta nagroda jest dla nich tym cenniejsza.

Zastępca Prezydenta Miasta Maciej Wudarski podkreślił, że w tym roku kapituła konkursu miała bardzo trudne zadanie bowiem wiele zgłoszonych realizacji zasługiwało na wyróżnienie.  Ostatecznie wygrał budynek przy ul. Za Bramką, ze względu na świeżość, którą wprowadza w staromiejski krajobraz i perfekcyjne połączenie różnych funkcji oraz nowatorskie rozwiązania.

Spoglądając wstecz łatwo zauważyć, że poczet wyróżnionych Nagrodą Jana Baptysty Quadro architektów i obiektów, które stworzyli, jest imponujący.  Każdy z architektonicznych obiektów na wiele dekad, a być może i stuleci będzie częścią miasta służącą jego mieszkańcom.  Wszyscy, którym zależy na pięknie miasta, powinni doceniać rolę architektów, a jednocześnie wymagać od tworzonych przez nich projektów, by były odpowiedzią na wizję rozwoju miasta.

W każdej z dziewiętnastu już edycji nagrody poznański deweloper UWI Inwestycje S.A., jest współorganizatorem i jednym ze sponsorów tego wydarzenia. Tak było  i tym razem. Prezes UWI Inwestycje S.A. Jacek Cenkiel, podczas uroczystości wręczenia nagrody, podkreślał, że każda kolejna edycja konkursu jest okazją do wyróżnienia tylko jednego dzieła, a ponieważ zgłaszanych jest wiele wartościowych obiektów, Kapituła Konkursu rozważy w przyszłości rozszerzenie puli wyróżnień tak, żeby dać satysfakcję większej liczbie znakomitych architektów.

Fot. Hieronim Dymalski

Dodaj komentarz