Muzyczna premiera Poznańskiej Piętnastki


Czy można pokazać rytm filmu, jego ekspresję i przesłanie za pomocą batuty i orkiestry? Można! Będzie się można o tym przekonać podczas gali finałowej 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator”. Premierowa kompozycja zostanie zaprezentowana na żywo podczas projekcji filmu „Solar Walk”.

Trwająca 21 minut animacja, której reżyserką i scenarzystką jest Réka Bucsi zyska nową oprawę muzyczną. Film w oryginalnej wersji udźwiękowiony jest brzmieniem elektronicznym. Utwór przygotowany na galę wychodzi jednak poza elektroniczne ramy, wykorzystując przede wszystkim brzmienie instrumentów akustycznych i głosu, sięgając po elementy improwizacji.

Autorką muzyki jest Iwona Witek, absolwentka klasy kompozycji i aranżacji dr. hab. Krzesimira Dębskiego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Kompozycja została napisana na bazie oryginalnej ścieżki dźwiękowej animacji „Solar Walk”.

W muzycznej propozycji Witek nie ma jednej głównej melodii, wszystko oparte jest na przeplatających się krótkich motywach. Dzięki takiemu zabiegowi muzyka podkreśla kinetyczny aspekt animacji. I chociaż aranżacja idzie w stronę jazzu, nie brakuje w niej tego co było jej podstawą – długich ambientowych brzmień elektroniki. Jak tłumaczy autorka kompozycji – najważniejsze było uchwycenie atmosfery animacji, nie zabrakło jednak zwrócenia szczególnej uwagi na to, by obraz perfekcyjnie współgrał z dźwiękiem. Kompozycja ściśle nawiązuje do pojawiających się w animacji motywów, tematy muzyczne powtarzają się analogicznie do obiektów czy postaci.

Film wraz z autorską muzyką zostanie zaprezentowany publiczności po raz pierwszy w ramach gali Festiwalu Animator, 12 lipca 2018 r. 

Całość zostanie wykonana przez „Poznańską Piętnastkę”. Zespół, w skład którego wchodzą młodzi i aktywnie działający poznańscy muzycy nawiązuje do tradycji najlepszych polskich big-bandów. Koncert w ramach Gali Festiwalu Animator będzie zarazem pierwszym w pełni autorskim wykonaniem muzyki skomponowanej specjalnie dla „Piętnastki”.

– To ważne, aby w działalności zespołu wspierać i promować młodych poznańskich twórców, osoby silnie związane ze środowiskiem muzycznym, dla których sztuka jest wszystkim – zaznacza Maciej Fortuna. Do takich osób niewątpliwie należy Iwona Witek, która niespełna dwa lata temu ukończyła poznańską Akademię Muzyczną w klasie kompozycji prof. Krzesimira Dębskiego.

Działalność Poznańskiej Piętnastki została dofinansowana ze środków budżetowych Miasta Poznania. Zespół działa przy wsparciu Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych Sp. z o. o. w Poznaniu oraz Estrady Poznańskiej. Organizatorem pracy zespołu jest Stowarzyszenie Jazz Poznań.

 

Dodaj komentarz