Muzyczna premiera Poznańskiej Piętnastki pod batutą Macieja Fortuny na Gali Festiwalu Animator


Czy można pokazać rytm filmu, jego ekspresję i przesłanie za pomocą batuty i orkiestry? Można! Będzie można się o tym przekonać podczas gali finałowej 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator”. Premierowa kompozycja zostanie zaprezentowana na żywo podczas projekcji filmu „Solar Walk”.

Trwająca 21 minut animacja, której reżyserką i scenarzystką jest Réka Bucsi zyska nową oprawę muzyczną. Film w oryginalnej wersji udźwiękowiony jest brzmieniem elektronicznym. Utwór przygotowany na galę wychodzi jednak poza elektroniczne ramy, wykorzystując przede wszystkim brzmienie instrumentów akustycznych i głosu, sięgając po elementy improwizacji.

Autorką muzyki jest Iwona Witek, absolwentka klasy kompozycji i aranżacji dr. hab. Krzesimira Dębskiego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Kompozycja została napisana na bazie oryginalnej ścieżki dźwiękowej animacji „Solar Walk”.

W muzycznej propozycji Witek nie ma jednej głównej melodii, wszystko oparte jest na przeplatających się krótkich motywach. Dzięki takiemu zabiegowi muzyka podkreśla kinetyczny aspekt animacji. I chociaż aranżacja idzie w stronę jazzu, nie brakuje w niej tego co było jej podstawą – długich ambientowych brzmień elektroniki. Jak tłumaczy autorka kompozycji – najważniejsze było uchwycenie atmosfery animacji, nie zabrakło jednak zwrócenia szczególnej uwagi na to, by obraz perfekcyjnie współgrał z dźwiękiem. Kompozycja ściśle nawiązuje do pojawiających się w animacji motywów, tematy muzyczne powtarzają się analogicznie do obiektów czy postaci.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz