Muzyczna Afryka Nowaka


W poznańskim kinie „Muza” na ul. Święty Marcin 30  w czwartek, 21 sierpnia, o godz. 19 odbędzie się nie do końca typowe dla kina wydarzenie zatytułowane „Afryka Nowaka”. Kazimierz Nowak to pierwszy Polak, który przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, natomiast „Afryka Nowaka” to prezentacje wybranych etapów rekonstrukcyjnej sztafety podróżniczej, spotkanie z podróżnikami i wreszcie pokazy unikatowych slajdów. Całe wydarzenie potrwa ok. dwóch godzin.

Kazimierz Nowak

W latach 1931–1936 odbył on samotną podróż po Afryce. Z Trypolisu dotarł na Przylądek Igielny, po czym wrócił się z powrotem na północ, ale już nie do stolicy Libii, tylko do Algieru. Przemierzył łącznie około czterdziestu tysięcy kilometrów. Podczas podróży używał głównie roweru, choć poruszał się także pieszo, konno, czółnem i na wielbłądzie.

„Afryka Nowaka”

Siedemdziesiąt lat później grupa podróżników postanowiła oddać mu hołd, powtarzając ten wyczyn w formie sztafety. Projekt został rozłożony na dwa lata. Zmieniający się co kilka tygodni uczestnicy szukali śladów Kazimierza Nowaka, opowiadali o nim, a także przywiesili mnóstwo pamiątkowych tabliczek. Nie obyło się też bez zaskakujących zwrotów akcji, momentów grozy, śmiechu i wzruszeń.

Przedsięwzięcie to barwnie opisał w swojej książce Piotr Tomza („Afryka Nowaka czyli rowerem i pieszo po śladach sztafetą”, wyd. W.A.B. 2014). W 550-stronicowym tomie autor przedstawił najważniejsze dla sztafety wydarzenia, opowiedział o najciekawszych przygodach i o trudach z jakimi wiązała się realizacja tak skomplikowanej logistycznie inicjatywy. Pan Piotr pojawi się na spotkaniu w „Muzie” wraz z innymi członkami projektu. Będzie można porozmawiać o książce i posłuchać kilkunastominutowych prezentacji z niektórych etapów sztafety – m.in. libijskiego i namibijskiego, a także z „etapu konnego” i „specjalnego” zrealizowanego w Polsce i na Ukrainie. Uczestnicy pokazu:

  • Piotr Tomza, gość główny (autor książki);
  • Kasper Piasecki – Libia;
  • Filip Kierzek – Namibia;
  • Dominik Szmajda – Czad;
  • Łukasz Wierzbicki (rozchwytywany autor książek dla dzieci, m.in. dziecięcej wersji historii podróżnika Kazimierza Nowaka pt. „Afryka Kazika”) – etap konny, Namibia;
  • Kamila Kielar – Polska/Ukraina lub Tunezja.

Uwaga!

Przed i po projekcji w holu kina „Muza” działać będzie stoisko księgarni „Skład Kulturalny”, dlatego będzie też okazja, aby zakupić książki: „Afryka Nowaka”, „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, „Polska Kazimierza Nowaka”.

Bilety:

Jako że jest to „afrykański przyzwoicie tani czwartek” kosztują one jedynie 8 zł, ale kino nie przyjmuje żadnych rezerwacji.

Organizatorzy: księgarnia „Skład Kulturalny” i Kino „Muza”.

Natalia Mikołajska

 

 

Dodaj komentarz