Można składać wnioski na dofinansowanie do wymiany pieców węglowych


Miasto Poznań dba o środowisko. Jednym z jego działań jest program Kawka Bis, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do wymiany pieców węglowych. Składanie wniosków już się rozpoczęło i potrwa do 11 maja.

W ramach programu Kawka Bis poznaniacy mogą starać się o środki na likwidację pieców i kotłów opalanych węglem, drewnem i zastępowanie ich ciepłem systemowym, ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, olejowym lub pompą ciepła. Celem akcji jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, co stanowi jedną z przyczyn smogu. Program Kawka Bis został uruchomiony pod koniec zeszłego roku, gdy rząd zaprzestał finansowania programu Kawka.

W latach 2015-2017 pieniądze na wymianę pieców pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gdy program decyzją rządu został zakończony, władze Poznania zdecydowały, że będą kontynuować go we własnym zakresie. Działania zostały też rozszerzone na obszar całego miasta (wcześniej obejmowały tylko określone dzielnice: Stare Miasto, Chwaliszewo, Wildę i Łazarz).

– W latach 2015-2017 łączna wartość dofinansowania podpisanych umów wynosiła około 3 mln zł. Na rok 2018 przeznaczyliśmy na ten cel kwotę 2 mln zł – tłumaczy Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. – Szacujemy, że w pierwszych latach działania programu Kawka udało się ograniczyć ilość pyłów PM10, wydalanych do atmosfery, o około 20 ton. W ramach drugiej edycji programu – Kawka Bis chcemy dążymy do ograniczenia ich ilości o kolejne 15 ton – podkreśla zastępca prezydenta.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz