Młodzi surferzy w Owińskach


Klub Wakeboardowy Margo9, 24 maja, zorganizował festyn sportowo-edukacyjny pod hasłem Młody Surfer.

 

owinska

 

Wakeboard jest jeszcze mało popularnym sportem w Polsce. Zawodników uprawiających tę dyscyplinę zgłoszonych oficjalnie do Polskiego Związku Motorowodnego i Nart Wodnych jest zaledwie setka. Ale być może wkrótce zmieni się to za sprawą Klubu Wakeboardowego Margo9, który w czwartek, 24 maja organizował festyn sportowo-edukacyjny pod hasłem Młody Surfer.

Około 150 dzieci ze szkół podstawowych z Poznania, Owińsk, Czerwonaka, Koziegłów, Kicina oraz Bolechowa przez cztery godziny podziwiało wodne akrobacje wykonywane przez jednych z najlepszych zawodników w Polsce. Rafał Płaza, mistrz Polski juniorów w wakeboardzie szczegółowo omawiał każdy trick.

– Nigdy bym nie pomyślał, że dzieci będą tak żywiołowo reagować na prezentowane przez nas ewolucje – powiedział Płaza. Przed każdym startem Mateusz Majchrzak, instruktor i trener wakeboardingu, opowiadał jak należy zadbać o prawidłowy ubiór oraz jak profesjonalnie rozgrzać wszystkie stawy i mięśnie. Dzieci miały także możliwość poznania tajników kitesurfingu, windsurfingu oraz skimboardingu. Pod czujnym okiem Zuzanny Jarosz, międzynarodowego instruktora kitesurfingu, każdy mógł pobawić się małym treningowym latawcem, założyć trapez i napompować profesjonalne „latające skrzydło”.

Na brzegu egzotycznej plaży Tropicana w Owińskach, gdzie odbywał się festyn, Witold „Hasan” Król prowadził pokazy pływania na skimboardzie.

– Z początku chcieliśmy tylko dać dzieciom popatrzeć jak pływamy, ale im to nie wystarczyło. Czynnie włączyły się do zabawy – powiedział Król. Dużą popularnością cieszyła się trampolina – również wśród opiekunów, którzy spróbowali swoich sił skacząc wysoko ku uciesze wychowanków.

Jedną z atrakcji była możliwość pobawienia się TrickBoardem, czyli drewnianą deską z gumowym walcem służącym jako środek oparcia. Dzieci przeszły także szkolenie z zachowania bezpieczeństwa podczas zabawy na wodzie i nie tylko. Profesjonalni ratownicy medyczni opowiadali między innymi co należy robić, gdy mocno się skaleczymy, poparzy nas słońce oraz pod jaki numer alarmowy należy telefonować, aby wezwać pomoc. Na koniec organizatorzy przeprowadzili konkurs wiedzy Młodego Surfera. Mikołaj ze szkoły podstawowej w Bolechowie, który wygrał zabawę, w nagrodę przepłynął się na wyciągu do wakeboardu wraz z mistrzem Polski. Wszyscy uczestnicy gromko powtarzali, że w przyszłości chcą zostać prawdziwymi surferami.

Dodaj komentarz