Miasto przekazało MTP zarządzanie wiatami przystankowymi


Międzynarodowe Targi Poznańskie będą zarządzać reklamami na wiatach przystankowych. Zadanie to zostało im powierzone na okres 10 lat. Tak zdecydowali we wtorek miejscy radni. Przyjęte rozwiązanie pomoże w utrzymaniu porządku i ładu przestrzennego oraz ułatwi wymianę i remonty istniejących wiat.

Obecnie na terenie Poznania znajduje się około tysiąca wiat, z czego niemal połowa jest w rękach prywatnych firm (52 proc. z nich nadzoruje Zarząd Transportu Miejskiego, a 48 proc. dwa inne podmioty – AMS i Clear Channel). Wiaty nie są jednolite – obowiązuje 20 różnych modeli i typów.

Jak tłumaczyła podczas sesji Beata Kocięcka – dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego, przekazanie MTP zarządu nad reklamami pozwoli uporządkować infrastrukturę i miejską przestrzeń. Obowiązywać zaczną bowiem jednakowe standardy. Wprowadzone rozwiązanie pozwoli też zwiększyć liczbę wiat przystankowych i poprawić stan techniczny tych już istniejących. MTP wymieni 500 wiat, z czego 300 do 2020 roku.

Właśnie na ten cel, a także usuwanie skutków wandalizmu i utrzymanie należytej estetyki wiat, będą przeznaczane pieniądze ze sprzedaży powierzchni reklamowej. Na przekazaniu wiat MTP zyskają też przedsiębiorcy. Gdy miejska spółka przejmie ich zarządzanie, firmy będą mogły ustalać kwestię rozmieszczenia reklam w całym mieście bezpośrednio z targami.

Na zmianie skorzystają wszystkie miejskie jednostki organizacyjne: szkoły, instytucje kultury, miejskie kluby sportowe i sami poznaniacy. Gdy uchwała wejdzie w życie, część powierzchni reklamowej słupów – nawet do 30 proc. – będzie do dyspozycji mieszkańców miasta i rad osiedli. Będą oni mogli za darmo wywieszać na słupach np. informacje dotyczące życia dzielnicy i komunikaty związane z akcjami społecznymi. Warunek jest tylko jeden: takie ogłoszenia nie mogą być związane z działalnością gospodarczą. Opłatę za umieszczenie tego typu informacji poniesie operator słupa, czyli MTP. Stawka jest jednak rekordowo niska i wynosi zaledwie 1 grosz za metr kw. powierzchni.

Dodaj komentarz