Lechici, którzy odeszli w ostatnich miesiącach [film]


Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy oraz pamięci o osobach, których nie ma już wśród nas. Odwiedzając groby bliskich nie zapomnijmy o lechitach oraz osobach związanych za życia z Kolejorzem.

Od czasu ubiegłorocznego Dnia Wszystkich Świętych odeszło od nas wiele osób związanych z Lechem Poznań. Wśród nich znaleźli się nie tylko lechici, ale również osoby, w których sercach ten klub zajmował szczególne miejsce.

Andrzej Fischer (1952-2018)

Bramkarz Kolejorza w latach 1971-1973. W sezonie 1972/73 powrócił z nim do ekstraklasy (wówczas pierwszej ligi – przyp.red.). Postawa prezentowana przez niego w niebiesko-białych barwach zaowocowała powołaniem do reprezentacji Polski oraz transferem do wyżej notowanego wówczas Górnika Zabrze. Medalista Mistrzostw Świata w 1974 roku.

Aleksander Hradecki (1928-2018)

Trener Lecha w latach 1975-1976. Ekipę niebiesko-białych poprowadził w dwudziestu spotkaniach, zajmując z nią dwunaste miejsce na finiszu ligi. Kolejno oddał się szkoleniu innych polskich klubów. Przez wiele lat był działaczem Wydziału Szkolenia oraz Rady Trenerów PZPN, którego posiadał status honorowego członka. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zbigniew Burkietowicz (1957-2019)

Blisko współpracujący z klubem kibic Kolejorza. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 13 w Poznaniu, której absolwentami zostało wielu wybitnych piłkarzy. Sporą część swojego życia poświęcił na to, co kochał najbardziej, dbając o edukację i piłkarski rozwój swoich podopiecznych.

Jan Karwecki (1949-2019)

Bramkarz Lech Poznań w latach 1973-1976. Przez trzy sezony rozegrał w jego barwach 60 spotkań. To właśnie na pobyt w stolicy Wielkopolski przypadł najlepszy okres jego przygody z piłką. Rok po przenosinach tutaj został nominowany do prestiżowego plebiscytu „Głosu Wielkopolskiego”.

Janusz Bilon (zm. 2019)

Zawodnik Kolejorza w latach 1945-1949. Swoimi umiejętnościami wspomagał drużynę rezerw. Pomimo miejsca w szerokiej kadrze pierwszego zespołu, nie zdołał w nim zadebiutować, podobnie jak w ekstraklasie. Nigdy nie zatracił sentymentu do niebiesko-białych barw i aktywnie uczestniczył w życiu klubu m.in. biorąc udział w spotkaniach rodziny Lecha Poznań.

Czesław Kaliszan (1949-2019)

Redaktor Kaliszan wymieniany jest przez kibiców Kolejorza wśród symboli dawnego stadionu przy ulicy Bułgarskiej. W latach 80. i 90. minionego wieku relacjonował mecze lechitów w lidze i europejskich pucharach. Przez blisko trzy dekady związany z redakcją TVP Poznań. Ogólnopolskiej publiczności dał się poznać podczas relacji m.in. z Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.

źródło: Lech Poznań / lechpoznan.pl

Dodaj komentarz