Leasing czy kredyt – co wybrać?


Pytanie zawarte w tytule artykułu zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Jedni są zwolennikami sfinansowania zakupu samochodu firmowego poprzez kredyt. Inni polecają wzięcie auta w leasingu. Przeczytaj porównanie tych dwóch ofert i dowiedz się, która będzie dla Ciebie bardziej korzystna.

Zastanawiając się nad skorzystaniem z kredytu lub leasingu trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie o ich przeznaczenie. Jeśli chodzi o dobra, które będą eksploatowane na co dzień, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest właśnie leasing. Wiele firm w Polsce pozyskuje w ten sposób samochody i jest z tej usługi bardzo zadowolona. Jak wypada leasing w porównaniu z kredytem w kontekście pozyskania auta?

Kredyt – niewygodny ale z możliwościami

W tym przypadku największym problemem dla wielu przedsiębiorców jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Jeśli przedsiębiorca dopiero startuje ze swoją działalnością lub spłaca aktualnie inne kredyty, to bank może podważyć jego zdolność kredytową. Sama procedura uzyskania kredytu również jest bardziej skomplikowana niż przypadku leasingu, a formalności do załatwienia jest o wiele więcej. Nie można zapomnieć, że z kredytem związane jest również jego zabezpieczenie. Najczęściej są to przewłaszczenie, zastaw rejestrowy, cesja prawa z polisy Auto Casco lub depozyt karty pojazdu. Z drugiej strony kredyt umożliwia swobodne dysponowanie samochodem podczas jego obowiązywania. Auto zakupione na kredyt możesz sprzedać w dowolnym momencie.

Leasing – szybki, sprawny i z ograniczeniami

Podstawową wadą leasingu jest brak możliwości swobodnego dysponowania samochodem podczas jego trwania. O ile auto wzięte na kredyt można bez problemu sprzedać, to przeniesienie leasingu może być problematyczne. Jeśli jednak nie jest to dla Ciebie dużym problemem, to omawiana usługa jest jak najbardziej godna polecenia. Przede wszystkim wzięcie samochodu w leasing znacznie szybsza i prostsza procedura w porównaniu do kredytu. Leasing dla nowych firm (sprawdź) jest dobry wyjściem ze względu na brak konieczności zaangażowania dużych środków finansowych. Warto wiedzieć, że możliwy jest też leasing samochodów używanych. Korzystając z tej usługi możesz zaoszczędzić na podatkach (możliwość obniżenia podstawy opodatkowania), naprawach samochodu (ich koszty często można przenieść na leasingodawcę), a nawet ubezpieczeniu (zryczałtowaną stawkę jednakową dla wszystkich powinni docenić w szczególności młodzi kierowcy).

Na co się zdecydować?

Zarówno kredyt na samochód, jak i leasing mają swoje mocne i słabe strony. Nie istnieje jedyne słuszne rozwiązanie, ale jeśli masz problem ze zdolnością kredytową, zależy Ci na szybkim i wygodnym załatwieniu formalności, to leasing jest lepszą formą zdobycia samochodu firmowego. Pamiętaj, aby przed wyborem konkretnej oferty porównać ją z innymi. W taki sposób znajdziesz leasing najbardziej odpowiadający Twoim wymaganiom, a po podpisaniu umowy będziesz mógł w pełni cieszyć się jazdą nowym samochodem bez obawy o jakiekolwiek problemy związane z tą usługą.

Artykuł poleca: ALPINA Leasing

Dodaj komentarz