Łazienka w wersji luksusowej? Sprawdź płytki hiszpańskie


Płytki hiszpańskie nie bez powodu uznawane są za luksusowy element wykończenia wnętrz. Najczęściej można spotkać je w łazience, ale równie chętnie wybierane są do kuchni, a nawet salonu. Powodów jest wiele – przede wszystkim wyjątkowa trwałość i design, od którego wprost trudno oderwać wzrok. Dowiedz się, dlaczego mozaikowe kafelki będą dobrym wyborem do Twojej łazienki.

Trendy wyposażenia łazienek zmieniają się w każdym sezonie. Od kilku już lat w aranżacjach tych pomieszczeń można zauważyć odejście od zachowawczego tradycjonalizmu i wybór nieco śmielszych, bardziej oryginalnych rozwiązań. Płytki hiszpańskie są jednym z nich. Niezwykle bogato zdobione mozaiki zachwycają harmonijnym połączeniem kolorów i wzorów. Gres jest nie tylko piękny, ale przede wszystkim bardzo wytrzymały. To najważniejsze cechy, na które zwracają uwagę osoby urządzające czy remontujące łazienkę. Odporność na wilgoć czy wysokie temperatury oraz łatwość w utrzymaniu czystości czynią z płytek hiszpańskich funkcjonalne wyposażenie tego pomieszczenia.

Gres podłogowy

W klasycznych łazienkach do układania podłogi zwykło się używać gres o gładkiej strukturze. Jeżeli decydowano się na ozdobne dekory to raczej na ścianach, wokół luster czy półek. Tymczasem niesamowite płytki hiszpańskie spowodowały zburzenie starego ładu. W nowoczesnych projektach niezwykle często można spotkać ozdobne kafle na podłodze. Dotyczy do zwłaszcza małych łazienek, w których ściany pozbawione są nadmiaru ozdób, a elementy wyposażenia urzekają minimalizmem.

Pamiętaj, że bogato zdobione płytki hiszpańskie są ozdobą samą w sobie. Decydując się na nie, lepiej zrezygnować z innych wzorów, które mogłyby wprowadzić chaos. Lepiej pozwolić mozaikowej posadzce zagrać pierwsze skrzypce — spektakularny efekt będzie murowany.

Zastanawiasz się zatem jak urządzić wnętrze, gdy wzorzyste kafle podłogowe będą najbardziej wyrazistym akcentem łazienki?

  • Ściany i sufit pozostaw białe.
  • Jeżeli chcesz zastosować inne dekory, postaw raczej na te uniwersalne, tj. kamień, drewno, imitację betonu, wiklinę.
  • Zadbaj o spójną kolorystykę — płytki hiszpańskie choć są bogato zdobione zazwyczaj występują w stonowanych odcieniach —błękitach, beżach, szarościach. Dodatki, tj. kosze na bieliznę, ręczniki, oświetlenie spróbuj utrzymać w podobnej kolorystyce.

Kafelki ścienne

Płytki hiszpańskie można układać również na ścianach. Jeżeli nie chcesz, aby pomieszczenie było przytłaczające czy kiczowate zrezygnuj z układania wzorzystego gresu wszędzie. Wystarczy, gdy płytki ścienne ułożysz w formie podłużnego panelu (niekiedy przedłużanego na posadzkę) lub zaaranżujesz z ich udziałem tło dla wanny czy umywalki z lustrem.

Podobnie jak w przypadku płytek podłogowych, decydując się na ten rodzaj gresu zrezygnuj z nadmiaru ozdób. Łazienka, niekiedy całkowicie pozbawiona okna, nie powinna być pomieszczeniem, które przytłacza. Jako domowa strefa relaksu, a nawet prywatne SPA musi koić zmysły, odprężać i relaksować. Aby chwile tu spędzane były przyjemne, warto postawić na płytki hiszpańskie, które zaspokoją upodobania estetyczne wszystkich domowników.

Boisz się szaleństwa w łazience? To zrozumiałe — przecież gres jest trwały, a inwestycja w kafelki z założenia długoletnia. Nie musisz decydować się na bogato zdobione mozaiki na całej posadzce czy ścianie. Niewielki akcent w postaci panelu nad umywalką czy za toaletą niekiedy wystarczy, aby odmienić nudne wnętrze, a jednocześnie zachować bezpieczny umiar.

Dodaj komentarz