Kulturalny Stary Rynek


– Od kilku lat klimat wokół Starego Rynku się zmienia. Działania miasta, jak między innymi powstanie parku kulturowego, ograniczenia sprzedaży alkoholu oraz Kulturalnego Starego Rynku, miały pokazać, że ta przestrzeń jest dla mieszkańców. Służyć temu ma też przebudowa płyty Starego Rynku i pasażu J.B. Quadro – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W poprzednich odsłonach odbyło się blisko 200 koncertów, wystaw i przedstawień plenerowych składających się na blisko 30 cyklicznych wydarzeń. Dzięki nim zmieniło się postrzeganie obszaru Starego Miasta. Kulturalny Stary Rynek, w ramach którego odbywa się kilkadziesiąt imprez plenerowych, świetnie wpisuje się w tego typu działania. Kulturalny Stary Rynek spopularyzował i na nowo odkrył dla turystów i mieszkańców Poznania takie miejsca jak Dziedziniec Szkoły Baletowej czy ulicę Jana Baptysty Quadro. Na tej ostatniej była i będzie usytuowana Scena na Quadro, która jest sercem projektu.

„Swingująca Starówka” to cykl zlokalizowanych przed Odwachem koncertów oraz mini warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Występujące na Starym Rynku zespoły zaprezentują własną interpretację standardów jazzu tradycyjnego. Do projektu zapraszani będą artyści związani z Poznań Old Jazz Festival głównie ze środowiska poznańskiego. Swingującą Starówkę zakończy X Poznań Old Jazz Festival.

„Przystanek ulica Gołębia” składa się z wydarzeń zlokalizowanych na dziedzińcu Szkoły Baletowej oraz przechadzek z przewodnikiem. Czeka nas spora dawka rozrywki oraz porcja edukacyjnych inspiracji związanych z poznańskim Starym Miastem. Usłyszymy i zobaczymy różne style muzyczne, różnych wykonawców w ciekawych klimatach kulturowych. Imprezy planowane są na: piątki, soboty i niedziele.

„Fotospacery staromiejskie” są cyklem czterech tematycznych spacerów fotograficznych, mających na celu fotograficzną rejestrację rytmu miasta i jego niuansów, gdzie osią przestrzenną i głównym obszarem działań będzie Stary Rynek i przylegające do niej ulice. Spacery zaczynają się wprowadzeniem na leżakach przy Scenie na Quadro, następnie następuje „eksploracja” przestrzeni staromiejskiej. Do udziału w spacerach zgłosić się może każdy pasjonat fotografii.

„Salon sąsiedzki” będzie swoistą strefą wypoczynku, relaksu i dialogu czynną w letnie soboty i niedziele. Zlokalizowana będzie na ul. Zamkowej, a odwiedzić ją będą mogli wszyscy mieszkańcy Poznania oraz turyści. Salon sąsiedzki zaaranżowany zostanie na dywanie, na którym ustawiony będzie m. in. stół, fotele, taborety, stoliki szachowe. W salonie serwowane będą m. in. nieodpłatne śniadania.

Teatr Fuzja zaprezentuje spektakle dla całych rodzin, które podobnie jak w poprzednich sezonach KSR odbywać się będą w weekendy o godzinie 12:30. W tym roku zobaczymy m.in. takie przedstawienia jak „Elmer słoń w kratkę”, „Odkrywcy” , „Żubr Pompik” czy „Co w szafie piszczy”. Warto dodać, że spektakle oprócz niewątpliwej wartości rozrywkowej zawierają w sobie elementy edukacyjne. Zwieńczeniem będzie przedstawienie „Alicja”, które odbędzie się 31 sierpnia.

Dla lubiących czytać zorganizowany będzie, przez Wydawnictwo Zakamarki, „Piknik czytelniczy”. W trakcie niego przestrzeń Starego Rynku w Poznaniu wykorzystana zostanie do profesjonalnej, sensownej i nietuzinkowej zabawy kulturalnej dla całych rodzin. Na odwiedzających czekać będą m. in. przedstawienia teatralne, zabawy inspirowane książkami, warsztat kulinarny, czy warsztaty modelarskie. Goście znajdą na pikniku także strefę wypoczynku i kącik czytelniczy z animatorem czytającym książki.

„Kameralny Poznań” to projekt artystyczny, w którym priorytetem jest promocja ambitnej muzyki kameralnej różnych epok w najlepszych wykonaniach. Planowane koncerty będą miały wyjątkowy aspekt integracyjny oraz edukacyjno- społeczny. Wydarzenie ma także zaprezentować znakomitych poznańskich artystów związanych z poznańską Akademią Muzyczną, Filharmonią Poznańską czy Teatrem Wielkim im S. Moniuszki.

Pełny program dostępny będzie na stronie organizatora http://www.estrada.poznan.pl/ oraz wydarzenia https://www.facebook.com/kulturalnystaryrynek/

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Mecenasem projektu jest Miasto Poznań, a organizatorem Estrada Poznańska.

źródło poznan.pl / RB

Dodaj komentarz