Krystyna Łasowska laureatką Wielkopolskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za czynienie dobra


Krystyna Łasowska, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Lesznie, została laureatką Wielkopolskiej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2014 rok.

nagroda kapuścińskiego

Podczas Spotkania Noworocznego, 3 stycznia, w Auli UAM w Poznaniu Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego wręczył Wielkopolską Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Marszałkowi towarzyszyła żona pisarza Alicja Kapuścińska. Laureatką nagrody za 2014 rok została Krystyna Łasowska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lesznie.

W uzasadnieniu Kapituły Nagrody czytamy m.in.: – Jeżeli na wsi jest nauczyciel, miejsce pod drzewem służy za klasę szkolną. Rano ściągają tu dzieci z całej wsi. Nie ma klas ni granic wieku, kto chce przychodzić – przychodzi. Pani albo pan przyczepiają do pnia wydrukowany na papierze alfabet. Pokazują kijkiem litery, a dzieci patrzą i powtarzają. Muszą nauczyć się na pamięć – nie mają czym ani na czym pisać. Szkoły w Polsce i tej afrykańskiej, opisanej przez Ryszarda Kapuścińskiego w „Hebanie” nie da się w żaden sposób porównać. A jednak jest ktoś, kto je łączy. To nauczyciel. I bez względu na to czy dysponuje najnowszymi zdobyczami techniki, czy tylko kartką papieru i kijkiem, to od niego zależy ile wiedzy o świecie i o drugim człowieku uda się mu przekazać nowemu pokoleniu.
Kapituła przyznała Nagrodę Krystynie Łasowskiej za czynienie dobra poprzez:
• pasję i charyzmę, które sprawiły, że kierowane przez nią II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lesznie stało się miejscem wyróżniającym wśród szkół w Polsce,
• stworzenie uczniom i nauczycielom warunków, dzięki którym szkoła wypromowała nowy styl zdobywania wiedzy – klasy akademickie i profilowane, w tym dwujęzyczne, międzynarodowa matura, wykształcenie rzeszy olimpijczyków i sprawienie, iż II LO w Lesznie jest jedyną szkołą w Wielkopolsce, która znalazła się w finałach wszystkich lig przedmiotowych w ramach projektu Uniwersytet w Twojej Szkole prowadzonego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Ideą Nagrody, którą marszałek Woźniak tradycyjnie wręcza podczas Noworocznego Spotkania jest uhonorowanie wybitnych postaci lub instytucji życia publicznego z kraju i z zagranicy za wychodzące poza codzienność działania na rzecz społeczeństwa oraz promowanie ponadczasowych, nieprzemijających wartości. Pomysł jej ustanowienia zrodził się po tym, gdy Ryszard Kapuściński – wybitny reportażysta, dziennikarz, publicysta, poeta i fotograf przebywając w Poznaniu 25 listopada 2006 roku stwierdził, iż nam, Wielkopolanom brakuje nagrody, która wyrastałaby ponad lokalne środowisko i honorowała wielkie postaci, niekoniecznie za zasługi dla regionu.
Pierwszą Laureatką Nagrody została doktor Wanda Błeńska. W gronie wyróżnionych Wielkopolską Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego są również: profesor Anna Wolff – Powęska, Stefan Bratkowski, Solange i Krzysztof Olszewscy, profesor Andrzej Kwilecki, profesor Maciej Kurpisz oraz profesor Jacek Łuczak. Laureatkami za 2013 rok zostały Patrycja Malik, Katarzyna Białous i Agnieszka Labijak – założycielki Fundacji Dzieci Madagaskaru Ankizy Gazy.
W skład powołanej przez marszałka województwa wielkopolskiego Kapituły Nagrody wchodzą: Wojciech Nentwig (przewodniczący), Anna Plenzler (sekretarz) oraz profesorowie: Anna Wolff – Powęska, Andrzej Kwilecki, Waldemar Łazuga i Marek Ziółkowski.

Spotkanie Noworoczne było także symbolicznym otwarciem 2015 roku i nowej, V Kadencji samorządu. marszałek Woźniak przedstawiając Zarząd Województwa Wielkopolskiego podkreślił, że będzie to szczególny czas dla regionu. Rozpoczyna się bowiem nowa perspektywa unijna na lata 2014 – 2020, a wraz z nią realizacja ważnych przedsięwzięć dla Wielkopolski, zarówno ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+, jak i budżetu województwa. Marszałek wspomniał o takich dużych projektach jak: budowa szpitala dziecięcego w Poznaniu, Centrum Protonoterapii dla Polski Zachodniej, rozbudowa ośrodków radioterapii, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie czy budowa kolei metropolitalnej. Główne cele, jakie stawia przed sobą Samorząd Województwa Wielkopolskiego na najbliższe lata to: dobre zarządzanie strategiczne i finansowe, kreowanie proinwestycyjnego budżetu, stabilny rozwój, m.in. poprzez wspieranie przedsiębiorczości, polityki społecznej czy kultury, a także kontynuowanie dbałości o tradycję historyczną – mówił marszałek.
Na zakończenie składając gościom noworoczne życzenia marszałek Woźniak podkreślił, że liczy na konstruktywny i owocny dialog oraz dobrą współpracę z samorządami lokalnymi, przedstawicielami nauki, kultury i biznesu.

Podczas spotkania wojewoda Piotr Florek wręczył medale „Ad Perpetuam Rei Memoriam”. Otrzymali je Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego oraz Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni. Więcej na ten temat czytaj tutaj.

Uroczystość zwieńczył Koncert Noworoczny „W karnawałowym nastroju”.

 

Dodaj komentarz