Krucjata Wolności w Pobiedziskach


W latach 1951-1954 na terenie Pobiedzisk działała organizacja niepodległościowa. Działania Krucjaty Wolności i losy jej członków nie zostały jak dotąd nigdzie zapisane. Kwerenda materiałów IPN oraz działania pasjonata tematu Krzysztofa Krygiera pozwoliły na spisanie historii niezłomnych synów Ziemi Pobiedziskiej.  29. 11. o godzinie 16.30 rozpoczną się uroczystości upamiętniające podziemną organizację niepodległościową Krucjatę Wolności.

Organizacja ta działała Pobiedziskach w ramach tzw. drugiej konspiracji w latach 1951 – 1954. Była to organizacja harcerska, propagandowa i wojskowa. Ośmiu młodych chłopców postanowiło walczyć z komunizmem, wzorem dla nich byli bohaterowie znani z kart powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
Członkowie Krucjaty Wolności zdobywali i przechowywali broń na wypadek przejścia do walki czynnej przeciwko Armii Czerwonej w przypadku konfliktu zbrojnego Zachodu z ZSRR. Młodzi konspiratorzy z pobiedziskiego podziemia niepodległościowego przeprowadzili na terenie Pobiedzisk i Poznania szereg akcji wymierzonych w reżim komunistyczny. Do najważniejszych należały akcje przeciwko budynkowi Komitetu Miejskiego PZPR w Pobiedziskach.
Ponadto członkowie Krucjaty Wolności rozrzucali ulotki i rozlepiali plakaty antykomunistyczne oraz pisali listy pogróżkowe do działaczy komunistycznych. Po przypadkowej wpadce jej członkowie zostali aresztowani przez UB w różnych miejscowościach na terenie całej Polski. Kilkoro z nich odsiadywało ciężkie wyroki wydane przez Sąd Wojskowy w Poznaniu w Jaworznie, Strzelcach Opolskich i innych więzieniach.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz