Komfort przez cały rok – wybieramy buty motocyklowe na jesienną jazdę


Sezon motocyklowy wcale nie musi kończyć się wraz z odejściem lata. Także chłodniejsze jesienne i zimowe dni mogą nadawać się do jazdy – wystarczy odpowiedni strój. Jeśli nie chcesz odstawiać swojego rumaka do garażu, gdy temperatura zaczyna gwałtownie spadać, ten poradnik jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak wybrać buty motocyklowe, które idealnie sprawdzą się podczas jazdy jesienią, a nawet zimą.

Najwięksi zapaleńcy twierdzą, że nie ma złych warunków do jazdy, tylko źle ubrani motocykliści. Jeśli i Tobie marzy się jazda przez cały rok, będziesz potrzebował odpowiedniego ubioru, w tym także butów. Podczas gdy latem najbardziej liczy się przewiewność wszystkich elementów motocyklowego stroju, o tyle jesienią najważniejsza jest szczelność zapewniająca barierę przed wiatrem oraz opadami i wilgocią. Często przydaje się też dodatkowe wspomaganie w postaci ciepłych podpinek i warstw termoizolacyjnych.

Jesienno-zimowe buty motocyklowe – podstawy

Gdy robi się chłodno, zapomnij o krótkich butach motocyklowych. Wysoka cholewka zapewni mechaniczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, które w przeciwnym razie mogłyby bardzo szybko dać Ci się we znaki. Jednocześnie oznacza ona wyższy poziom bezpieczeństwa. Na rynku nie brakuje atrakcyjnych i wygodnych fasonów zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, w tym takich, w których bez przeszkód możesz również chodzić po ulicy.

Przy wyborze obuwia na jesień i zimę warto zwrócić uwagę na użyte do ich produkcji materiały i ocieplenie. Koniecznie powinny być one również wyposażone w wysokiej jakości membranę. Zwykłe buty skórzane poradzą sobie podczas pierwszych jesiennych dni, ale poważniejsze chłody oraz opady wymagają już innego rodzaju obuwia. W przeciwnym razie Twoja przejażdżka na pewno nie będzie należała do przyjemnych. Ponadto rodzaj noszonych butów motocyklowych powinien być zawsze dostosowany do stylu jazdy.

Jesienna jazda – jakie buty wybrać do turystyki, jazdy miejskiej, enduro?

Buty turystyczne to jedne z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych modeli motocyklowych. Łączą one dobrą ochronę i stabilność z wygodą oraz możliwością dość łatwego ich wkładania i ściągania. Zazwyczaj sięgają za kostkę. Jesienią warto postawić na solidnie wykonaną parę z wysokiej jakości materiałów. Dodatkowo przyda się regulowana wentylacja. Obowiązkowa jest też solidna membrana, która zapobiegnie przemoknięciu butów, a jednocześnie pozwoli odprowadzić wilgoć ze środka. Dobierając buty na jesień dobrze pamiętać też o dopasowaniu. Powinny one ściśle przylegać do stopy, tak aby zapewnić jej stabilność, nie mogą być jednak zbyt ciasne, ponieważ w chłodne dni nieodzowne będą grube skarpetki.

Do jazdy miejskiej możesz zdecydować się na mniej usztywniany model, który zapewni Ci wyższy poziom komfortu. Niezmiennie ważna będzie jednak membrana oraz wiatroszczelność buta.

Jazda sportowa i enduro to konieczność posiadania doskonale dopasowanych i usztywnionych butów wyposażonych w wiele dodatkowych udogodnień. Warto zadbać o to, by model na jesień i zimę był wyposażony w najwyższej klasy ochraniacze oraz membranę, która nie dopuści do przemoknięcia stóp we wszechobecnym błocie i kałużach.

Poprawiające komfort dodatki

Nie każdy pamięta o tym, że w przypadku ekspozycji na ciągły pęd chłodnego powietrza, stopy mogą marznąć równie szybko, co dłonie. Dlatego, zanim włożysz wybrane jesienne buty i wsiądziesz na motocykl, pamiętaj o ciepłych skarpetach. Producenci akcesoriów motocyklowych proponują też specjalne grzejące wkładki. Warto rozważyć ich zakup, szczególnie gdy chcesz wybrać się w dłuższą trasę.

Dodaj komentarz