Klub sportowy jako autorytet społeczny


Konferencja naukowa pt. „Klub sportowy jako autorytet społeczny” odbyła się w czwartek w siedzibie Lecha Poznań.

Wydarzenie wpisuje się w ogólny trend zaangażowania klubów sportowych w budowę pozytywnych relacji z otoczeniem – nie tylko kibicowskim i sportowym, ale też i akademickim. Głównym motywem konferencji była pozasportowa aktywność klubów – jako organizacji wspierających lokalne społeczności oraz budujących jedność sympatyków i kibiców. Wśród prelegentów wysłuchaliśmy Sebastiana Starczewskiego z Lecha Poznań, Marcina Kochanowskiego z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, Pawła Chmielowskiego z Sport Analytics, adw. Przemysława Plewińskiego czy też Wojciecha Strzeleckiego – członka zespołu Kazik i Kwartetu ProForma i adiunkta Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Swoją obecnością konferencję zaszczycili prezesi Lecha Poznań: Piotr Rutkowski i dr Karol Klimczak. Prezes Klimczak uczestniczył też w twittup’ie – spotkaniu z kibicami aktywnymi w przestrzeni Twittera, odpowiadając na pytania dotyczące planów sportowych i pozasportowych Lecha Poznań. Uczestników dyskusji zastał w klubie wieczór, co pokazuje potrzebę tego typu spotkań.

Wydarzenie miało charakter ogólnodostępny i cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy powiązanych ze światem sportu, nauki, ale też i studentów oraz kibiców. To kolejne już wydarzenie o naukowym charakterze, którego współorganizatorem jest KKS Lech Poznań.

O konferencji powiedzieli:

Paweł Chmielowski, analityk sportowy, prelegent (Sport Analytics – Analityka Sportowa): – Takie wydarzenia dają możliwość wymiany poglądów przedstawicielom różnych dziedzin. Samo kibicowanie i bezpieczeństwo kibica w trakcie imprezy sportowej może być rozważane z perspektywy prawnej, medycznej, psychologicznej a nawet w kontekście wiary w Boga. Celem takich konferencji jest uświadamianie, że klub to nie tylko sport, a sport to nie tylko aktywność fizyczna.

Dr Marcin Cybulski, pracownik naukowy, organizator (Katedra i Zakład Psychologii Klinicznej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu): – Dziś upewniliśmy się, że współpraca świata akademickiego z Lechem Poznań ma sens. Zainteresowanie odbiorców, obecność mediów, przedstawicieli władz klubowych i zasłyszane dyskusje kuluarowe utwierdzają nas, jako akademików, w przekonaniu, że współpraca ze światem sportu jest przyszłościowa.

Red. Grzegorz Hałasik, dziennikarz sportowy, uczestnik konferencji (Radio Poznań): – Z zaciekawieniem wysłuchałem różnorodnych tematycznie wystąpień. Prelekcje w mniejszym lub większym stopniu krążyły wokół głównej myśli konferencji. Takie wydarzenia mają sens i powinny być organizowane dwa razy w roku.

Karol Jaroni, student UAM, uczestnik konferencji (Drużyna Wiary Lecha): – Kluby sportowe to organizacje gromadzące rzesze ludzi na różnych płaszczyznach – zawodników i trenerów, juniorów szkolących się w akademiach, pracowników, czy wreszcie kibiców. Każdy spełnia swoją rolę w organizmie, jakim jest klub sportowy – niezależnie od dziedziny czy poziomu profesjonalizacji. Każdego z tworzących dany klub łączy pasja do sportu, co czyni całe przedsięwzięcie zjawiskiem unikalnym. Dlatego też konferencje mówiące o strukturze klubów sportowych nie tylko na płaszczyźnie organizacyjnej, ale także ich wpływów kulturowych i społecznych, są bardzo potrzebne. Przypominają lub uświadamiają nas, jakim bogactwem danego społeczeństwa są kluby.

Dr Marcin Kochanowski, psycholog sportu, prelegent (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny): – Psychologia sportu jest dziś coraz bardziej popularna. Dlatego też coraz więcej zawodników, trenerów, rodziców poszukuje dobrej wiedzy dotyczącej bardziej świadomego treningu, startu w zawodach czy rozwoju zawodnika – człowieka. Korzystając z wydarzenia jakie organizuje Lech oraz poznańskie uczelnie, chciałbym promować psychologię sportu. Tym razem wykraczając jednak poza utarty schemat i skupiając się na człowieku w szerszym kontekście – właśnie jako człowieku, a nie tylko zawodniku. Dlatego też chciałbym pokazać przykłady sportowców oraz odnieść się do tego jaki wpływ na karierę sportową może mieć wiara sportowca.

Dr Wojciech Strzelecki, muzykoterapeuta, muzyk, prelegent (Katedra i Zakład Psychologii Klinicznej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu): – Takie interdyscyplinarne i wieloaspektowe spojrzenie na sport w szerokim jego rozumieniu wydaje się być cenną okazją do wymiany myśli przedstawicieli wielu środowisk. Jest mi bardzo miło, że miałem okazję naświetlić perspektywę muzykoterapeutyczną, muzyczną i psychologiczną bardzo ważnego elementu kibicowania – przyśpiewek kibicowskich. Mam nadzieję, że konferencja stanie się wydarzeniem cyklicznym.

Patronem medialnym wydarzenia jest „Nasz Głos Poznański”.

Organizacja i patronaty:

  1. KKS Lech Poznań SA
  2. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Katedra i Zakład Psychologii Klinicznej na Wydziale Nauk o Zdrowiu.
  3. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu, Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń
  4. Sport Analytics – Agencja Analityki Sportowej
  5. Kancelaria Prawna Masiota i Wspólnicy.
  6. Multikino
  7. Nasz Głos Poznański.

Dodaj komentarz