„Katarzynki” na poznańskich torach


Z okazji św. Katarzyny – patronki kolejarzy i tramwajarzy, w niedzielę 24 listopada w Poznaniu odbędzie się wiele interesujących imprez, na które organizatorzy zapraszają nie tylko miłośników pojazdów szynowych.

Kolej

Przy peronie 4a Dworca Głównego w godzinach od 10 do 15 odbędzie się prezentacja lokomotyw, wagonów i sprzętu do obsługi technicznej kolei. Zbiórka o godzinie: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00. Kolejarze przygotowali też przejażdżkę pociągiem „Franek” wokół Poznania z Dworca Głównego przez Garbary – Antoninek  do Franowa i z powrotem  przez Starołękę do Dworca Głównego. Odjazd z poznańskiego Dworca Głównego o 11.10 i 13.35. Przejazd jest płatny. Szczegóły na stronie www.turkol.pl

Natomiast kogo pasjonuje modelarstwo kolejowe może zobaczyć największą makietę kolejową w kraju. Do zapoznania się z nią zaprasza Zespół Szkół Komunikacji przy ul. Fredry 13 w godz. od 10 do 18. Wstęp na wystawę jest płatny.

Tramwaje

Kilka atrakcji dla mieszkańców przygotowali na niedzielę tramwajarze. Tego dnia, w godz. 12 do 16, dla pasjonatów komunikacji miejskiej otwarta zostanie zajezdnia przy ulicy Fortecznej. Tam pod kierunkiem instruktora będzie można poprowadzić tramwaj; będzie też prezentacja taboru, ponadto konkursy z upominkami.

Na trasy wyjadą też dwie specjalne linie turystyczne: 24 i 25. Pierwsza z nich pojedzie z pętli tramwajowej przy ul. Fortecznej (odjazd o godz. 12, 13, 14, 15 i 16) przez Łazarz i trasą PST do Piątkowa. Druga – z Fortecznej przez Rataje i most Św. Rocha do ul Gwarnej (odjazdy w godz. 12 -16, co 30 minut). Przejazdy na tych liniach będą bezpłatne.

Będzie można także zapoznać się z historią komunikacji w Poznaniu odwiedzając w Galerii „Pestka” wystawę fotograficzną. Są tam m.in. publikacje związane z historią trasy PST; stąd pomysł by właśnie w tym miejscu – położonym w sąsiedztwie  trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, czyli „PeSTki” – zorganizować  tę ciekawą wystawę.

Zbiórka krwi
Jak poinformowano na stronie internetowej poznańskiego MPK  inny pomysł na świętowanie dnia patronki mają honorowi krwiodawcy, a należy do nich co piąty pracownik MPK Poznań. W dniach 22, 23 i 24 września od godz. 8:00 do 13:00 organizują otwartą zbiórkę krwi. Ambulans, w którym będzie można oddać krew stać będzie w tych dniach, na terenie zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej.

Organizatorzy

Do obchodów „Katarzynki” MPK Poznań we współpracy z Klubem Miłośników Pojazdów Szynowych zaprosiło Wielkopolski Zakład Przewozów Regionalnych w Poznaniu, PKP Intercity, Koleje Wielkopolskie, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Grodziską Kolej Drezynową, Galerię Handlową Pestka, policjantów i strażaków.

Opracowanie i zdjęcia (w tym archiwalne – z ubiegłorocznych „Katarzynek”):

Andrzej Świątek

Dodaj komentarz