Kamery nagrały to, co nigdy nie powinno się zdarzyć (FILMY)


Właśnie mija 15 lat Monitoringu Miasta Poznania! Codziennie poznańskie kamery nagrywają wiele. Sprawne oko operatora jest czasem świadkiem rzeczy, które nie powinny się zdarzyć. Zobacz przykłady na poniższych filmach – kliknij tutaj.

monitoring

Od 15 lat w Poznaniu działa – i rozwija się – system Monitoringu Miejskiego. Monitoringu, który obserwują przede wszystkim Strażnicy Miejscy, ale korzysta z niego także Policja, Spółdzielnie mieszkaniowe, MPK, ZTM czy ZDM.

Prezydent Ryszard Grobelny: Głównym celem powstania monitoringu było zwiększenie bezpieczeństwa. W tym poczucia bezpieczeństwa. Dzięki temu, że za monitorem siedzi wyszkolony strażnik, możemy nie tylko przeciwdziałać aktom wandalizmu, ale też działać prewencyjnie. Cieszy to, że monitoring w Poznaniu jest coraz bardziej skuteczny – to pokazuje, że idziemy w dobry kierunku.

Trochę historii

W 2000 roku Miasto wspólnie z policją podjęło inicjatywę zmierzającą do poprawy bezpieczeństwa publicznego, polegającą na budowie w mieście systemu monitoringu wizyjnego. Uznano, że monitoring wizyjny stanowi m.in. narzędzie zwiększające szansę na wykrycie przestępstw i wykroczeń już w momencie ich popełnienia a także jest narzędziem prewencyjnym. Rok później, we wrześniu 2001 roku, inicjatywa ta nabrała formalnego charakteru poprzez podpisanie porozumienie pomiędzy Prezydentem Miasta Poznania a Komendantem Miejskim Policji.

Jak jest teraz? Bezpieczniej!

Przełom nastąpił w 2010 r. Znowelizowana ustawa o strażach gminnych pozwoliła na powierzenie obserwacji obrazu pracownikom straży miejskiej.  poszczególnych komisariatach policji wydzielono na potrzeby  monitoringu wizyjnego osobne pomieszczenia usytuowane
w bezpośrednim sąsiedztwie dyżurujących policjantów i uruchomiono w nich owe  zmodernizowane Centra Oglądu. Stanowiska te wyposażono  w 2 lub 3 monitory  ekranowe  umożliwiające  jednoczesny ogląd wielu obrazów z wielu kamer. W każdym centrum  może jednocześnie pracować kilku operatorów.

Przeprowadzona  modernizacja  Centrów Oglądu  zapewniła  operatorom  łatwy kontakt obserwatora z służbami dyżurnymi policji i straży miejskiej. Ilość pracowników straży pracująca przy całodobowej obserwacji obrazu jest od początku niezmienna – 33 osoby.

Początkowo zespół ten miał do dyspozycji 146 kamer. Obecnie pracownicy straży przeglądają obraz przekazywany przez 321 kamer. Rocznie obserwatorzy monitoringu przekazują dyżurnym straży miejskiej i policji ponad 7 tys. skutecznych interwencji. Ten sposób wykorzystania monitoringu miejskiego znacząco wpłynął na poprawę bezpieczeństwa w Naszym Mieście.

Potwierdzają to policyjne statystyki przestępczości w rejonach objętych monitoringiem, jakie zostały odnotowane w 2013 r. Realny spadek popełnianych czynów przestępczych wyniósł od 20% na Starym Mieście do nawet 50 % na Grunwaldzie, a w oparciu o informacje z monitoringu w ubiegłym roku policjanci zatrzymali 205 przestępców.

Co dalej?

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła pracę straży miejskiej w zakresie prowadzenia monitoringu miejskiego podkreślając  prawidłowe wykonywanie zadań, współpracę z Policją oraz wykonywanie analiz w celu poprawienia bezpieczeństwa mieszkańców Poznania.

Problematyka funkcjonowania  systemu monitoringu wizyjnego w przestrzeni  publicznej miast   w skali  kraju nie  jest  uregulowana  prawnie. Dlatego MSW przygotowuje projekt regulacji prawnej w tym zakresie. Miasto Poznań uczestniczy  w  tworzeniu  zapisów  regulacyjnych, nie tylko  opiniując  kolejne  wersje projektów założeń  ustawowych, ale również organizując na ten temat ogólnokrajową konferencję. 11.09.2013 r  przedstawiciele 115 jednostek  samorządowych z całego kraju dyskutowali w Poznaniu na temat: Monitoring przestrzeni publicznej miast – aspekty prawne, organizacyjne i techniczne. Konferencja ta  była pierwszym o takim  zasięgu forum  dyskusji przedstawicieli  samorządów  miast  na temat monitoringu wizyjnego w przestrzeni publicznej.

Uwaga! Przęsła mostów nie służą do romantycznych spotkań ani sesji zdjęciowych rowerów! Wystarczy chwila… by takie zachowanie skończyło się tragedią!

Dodaj komentarz