Jest pakiet antysmogowy dla gminy Buk


Rada Miasta i Gminy Buk przyjęła pakiet  antysmogowy.  Kontynuowana ma być edukacja  i program wymiany pieców węglowych.  Nowością jest stworzenie systemu powiadamiania, zgłaszania i podejmowania interwencji oraz sposobu systematycznych kontroli w przypadkach palenia śmieci i odpadów.

Gmina Buk  zamierza wdrożyć następujące działania, które mają  poprawić jakość powietrza:

–  Kontynuować działania edukacyjne kierowane do mieszkańców o zaniechanie palenia w piecach opałem niespełniającym norm ochrony środowiska, w tym mułów i najgorszej jakości węgla, a już w żadnym razie – śmieci i odpadów. W działaniu tym muszą brać udział wszyscy mieszkańcy, w tym w szczególności dyrekcje szkół i przedszkoli.

– Skierować odezwę do mieszkańców gminy, w której znajdzie się apel o podejmowanie działań w celu ochrony naszego zdrowia i życia poprzez ochronę płuc przed szkodliwymi pyłami i dymami jakie wpuszczamy do atmosfery, szczególnie gdy palimy fatalnej jakości opałem. Działanie to podejmie Rada MiG Buk.
Czytaj także:

Radni do mieszkańców Buku: Albo będzie tanio i się zatrujemy, albo wybieramy zdrowie!

– Powołać w gminie Buk pełnomocnika do spraw czystości powietrza, który będzie prowadził i koordynował wszelkie działania proekologiczne w celu ochrony powietrza, obecnie mocno zadymianego. Działanie to przewidziane jest dla burmistrza.

– Podjąć pełną inwentaryzację nieruchomości i lokali na terenie gminy, w celu ścisłego określenia źródła ogrzewania i rodzaju spalanego opału, co pozwoli na określenie stopnia zastępowania kopciuchów innym ekologicznym źródłem ciepła. W wyniku inwentaryzacji miałoby powstać zestawienie zbiorcze oraz mapa posesji ze wskazaniem odpowiednich czynności i aktualizacją informacji o podejmowanych działaniach antysmogowych. Zadanie to wykona firma zewnętrzna na zlecenie Urzędu MiG w Buku.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

1 komentarz

  1. Łukasz pisze:

    Dobrze że coś się robi, ale program nie do końca jest dopracowany. Mieszkańcy chcący skorzystać z programu wymiany pieców nie mają alternatywy. Narzuca się wymianę pieca tylko na piec gazowy. A liczne kamienice naszego miasta często budynki ponad stuletnie mają ogromną kubaturę spowodowaną wysokimi pomieszczeniami. Pomijając fakt, że takich powierzchni nie ogrzeje piec gazowy ponieważ gaz ziemny jest mało kaloryczny, kogo będzie stać na opłacenie rachunku za takie ogrzewanie. Prosty przykład stanowi nowowyremontowana sala miejska mieszczącą się w żydowskiej bużnicy którą ma nowoczesne ogrzewanie gazowe, ale niestety podczas zimowych sesji rady miasta było tam zimno. Warto pomyśleć i zmienić nieco zasady udzielania dotacji i dopuścić montowanie pieców 5 klasy np na pellet które są równie ekologiczne jak piece gazowe

Dodaj komentarz