Jedziesz za granicę? Dowiedz się, gdzie w Poznaniu wyrobisz kartę EKUZ


EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument uprawniający do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dlaczego warto wyrobić ją przed wyjazdem za granicę i gdzie można to zrobić?

Powody, dla których warto wyrobić EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego uprawnia jej posiadacza do korzystania z opieki zdrowotnej za granicą, zawsze gdy ta jest niezbędna. Chodzi tu o sytuacje, w których zagrożone jest życie lub zdrowie pacjenta. EKUZ warto wyrobić przed każdymi wakacjami, a także podczas planowania wyjazdu na studia czy do pracy. Karta uprawnia do refundacji części świadczeń w krajach UE i EFTA czyli np. w Austrii, Holandii, Litwie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Szwecji, czy Wielkiej Brytanii. Jej wyrobienie zazwyczaj trwa od jednego do kilku dni. Co najważniejsze, cała procedura jest całkowicie bezpłatna. Jak widzimy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ (więcej na https://ekuz.com.pl) to karta szczególnie warta naszej uwagi.

Gdzie w Poznaniu można wyrobić EKUZ?

Od kilku lat wnioski o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego składać można zarówno stacjonarnie, jak i poprzez Internet. Osoby, które chciałyby złożyć dokument osobiście, muszą zrobić to w placówce NFZ przypisanej do swojego miejsca zamieszkania. W Poznaniu wniosek o wydanie EKUZ można składać w Wielkopolskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia. Jego budynek mieści się przy ulicy Piekary 14/15. Jak już wspomnieliśmy, wypełniony formularz można dostarczyć do NFZ również za pomocą drogi elektronicznej.

Petenci gotową kartę mogą odebrać w placówce NFZ osobiście. Jeśli nie ma takiej możliwości, uprawnione do tego są również osoby trzecie, pod warunkiem posiadania upoważnienia. Co ciekawe, podczas wypełniania formularza wniosku, istnieje możliwość zaznaczenia, że EKUZ po wyrobieniu ma zostać przesłany do petenta pocztą. Poradnik dotyczący wyrobienia karty EKUZ w Poznaniu znajdziesz na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-poznaniu/

Do EKUZ warto dokupić osobne ubezpieczenie turystyczne

Wyrobienie EKUZ jest całkowicie bezpłatne, a daje wiele korzyści. Przed wyjazdem za granicę niewątpliwie warto o tym pamiętać. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zakres refundacji w ramach karty w poszczególnych krajach znacznie się od siebie różni. Dlatego aby podczas pobytu za granicą na wypadek zachorowania nie ponosić kosztów leczenia, ani akcji ratowniczych do EKUZ najlepiej dokupić ubezpieczenie turystyczne. U niektórych ubezpieczycieli, można wykupić je już za kilka złotych dziennie.

Dodaj komentarz