Jarmark Wielkanocny w Poznaniu


Przez dwa tygodnie przed Wielkanocą na Starym Rynku gościć będzie Jarmark Wielkanocny. Poznaniacy znajdą tam wszystko, co potrzebne na świąteczny stół. Wydarzeniu towarzyszą różne atrakcje, m.in. koncerty, warsztaty rękodzieła i spektakle.

 


Jarmark Wielkanocny rozpoczął się 1 kwietnia. Oficjalne otwarcie nastąpiło w południe, a towarzyszył mu występ kapeli dudziarskiej „Spod Poznania”. Przez cały dzień można było wziąć udział w degustacjach i pokazach kulinarnych. W ramach akcji „Wielkanoc-Mięsne Święta-Polska tradycja” mistrzowie kuchni zaprezentowali, jak przyrządzić dania z wołowiny i wieprzowiny na świąteczny stół.

Każdego dnia odbywać się będą także warsztaty rękodzieła, podczas których nauczymy się robić pisanki i inne ozdoby wielkanocne.

– Mam nadzieję, że zachęcą one poznaniaków do tego, by własnoręcznie wykonać pisanki i inne ozdoby na świąteczny stół – mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska, która jest organizatorem jarmarku. – Na pewno warto pojawić się w okresie przedświątecznym na Starym Rynku. Szczególnie w weekendy, kiedy będzie najwięcej atrakcji dla dzieci. A poza tym: dla każdego coś miłego. Będzie można pysznie zjeść i zrobić typowo świąteczne zakupy.
Na stoiskach, które staną po południowej stronie Starego Rynku, czyli między ulicą Paderewskiego a Wodną, będzie można kupić m.in. lokalne wyroby wędliniarskie, sery, pieczywo, ale też różnego rodzaju ozdoby, rękodzieło skórzane, ceramikę, serwety, ręcznie robioną biżuterię, palmy wielkanocne czy pisanki.
Program jarmarku przewiduje też wydarzenia kulturalne. – Program artystyczny nawiązuje do tradycyjnych obrządków wielkanocnych – mówi Anna Dorna, prezes Fundacji Flow Art, która przygotowała program artystyczny Jarmarku Wielkanocnego. – Będą warsztaty i pokazy rękodzieła świątecznego. Zapraszamy też dzieci, dla których przygotowaliśmy m.in. przedstawienia teatralne o tematyce wielkanocnej.
Spektakle odbywać się będą w weekendy na małej scenie przy budynku Odwachu. Pierwszy z nich pt. „Zagadkowa pisanka” będzie można obejrzeć już 2 kwietnia o godzinie 12.00. W kolejny weekend dzieci zobaczą „Ptasie rozmówki Dudka i Kurki” (8.04.2017, godz. 16.00) oraz „Jak Miś z Kotem wiosnę witali” (9.04.2017, godz. 12.00).

Zdjęcia Hieronim Dymalski i Roger Gorączniak

Program:

2 kwietnia – niedziela

11.00 – 19.00 – Pokazy i warsztaty rękodzieła świątecznego

12.00 – Spektakl teatralny dla dzieci pt. „Zagadkowa Pisanka”

13.00 – 15.00 – „Ale jaja” – warsztaty plastyczne dla dzieci

15.00 – „Duże bańki kolorowe jak pisanki” – animacje dla dzieci

8 kwietnia – sobota

11.00 – 19.00 – Pokazy i warsztaty rękodzieła świątecznego

12.00 – Koncert Orkiestry „Vivat” z Sierakowa – wspieramy Hospicjum Palium

14.00 – Koncert Dudziarzy „Koźlary” ze Stęszewa

15.00 – „Duże bańki kolorowe jak pisanki” – animacje dla dzieci

16.00 – Spektakl teatralny dla dzieci pt. „Ptasie rozmówki Dudka i Kurki”

9 kwietnia – niedziela

11.00 – 19.00 – Pokazy i warsztaty rękodzieła świątecznego

12.00 – Spektakl teatralny dla dzieci pt. „Jak Miś z Kotem wiosnę witali”

12.00 – 14.00 – Wielkanocne zabawy z Pogotowiem Społecznym

14.00 – „Duże bańki kolorowe jak pisanki” – animacje dla dzieci

źródło www.poznan.pl / Joanna Żabierek/biuro prasowe UM Poznania

Dodaj komentarz