Jan Szymański – poznańska nadzieja na zimową olimpiadę


Na niespełna miesiąc przed rozpoczęciem XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang pewny startu jest jeden poznaniak, medalista sprzed 4 lat – Jan Szymański. W dniu wyjazdu z Poznania na ostatnie przygotowania otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Chciałbym wyrazić ogromną dumę i wdzięczność, że Poznań ma swojego olimpijczyka w sportach zimowych. Jan Szymański jest poznaniakiem z Jeżyc. Swoją karierę rozpoczął od rolek. Dzięki przeogromnej determinacji osiągnął wspaniałe sukcesy sportowe – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Miasta Poznania wręczając Szymańskiemu Olimpijską Nagrodę Sportową i symboliczny czek. – Mam nadzieję, że na najbliższych zimowych igrzyskach uda się powtórzyć sukces z Soczi. Na pewno cały Poznań będzie trzymać kciuki za łyżwiarzy, ale również pozostałych polskich sportowców startujących w południowokoreańskim Pjongczang.

Łyżwiarz szybki, zawodnik poznańskiego AZS AWF, jest jak dotąd jedynym wielkopolskim medalistą igrzysk zimowych. W 2014 roku w Soczi zdobył brązowy krążek w wyścigu drużynowym łyżwiarzy szybkich.

Triumfował w zawodach pucharu świata, był wielokrotnym mistrzem Polski seniorów, trzykrotnie zdobywał medal podczas Uniwersjady i był brązowym medalistą mistrzostw świata w 2013 roku. Od 2014 roku Jan Szymański reprezentuje barwy poznańskiego AZS AWF.

W miniony weekend dołożył kolejny medal z rozgrywanych w rosyjskim Kołomnie mistrzostw Europy, tym razem brązowy. W Rosji polska drużyna pojechała składzie: Zbigniew Bródka, Adrian Wielgat i Jan Szymański. Polacy uzyskali czas 3:52,60 przegrywając jedynie z Rosją i Holandią, ale wyprzedzając m.in. groźne drużyny Norwegii oraz Włoch.

– Mam nadzieję, że z igrzysk przyjadę z jak najlepszym rezultatem. Obrona medalu sprzed czterech lat nie będzie możliwa, ponieważ drużynie nie udało się zakwalifikować. Będę reprezentował Polskę na dystansie 1500 metrów. Chciałbym zdobyć medal, ale zadowolony będę z każdego miejsca powyżej ósmego – powiedział Jan Szymański, który starty na zimowych igrzyskach w Pjongczang rozpocznie 13 lutego.

Wiadomo, że Poznań będzie miał dwóch swoich przedstawicieli. W bobslejowej dwójce wystartuje urodzony w Poznaniu Krzysztof Tylkowski, który jednak reprezentuje klub Flota Gdynia. O udział w igrzyskach walczy jeszcze inny bobsleista, zawodnik Grunwaldu Poznań – Kamil Masztak.

Fot. Hieronim Dymalski

źródło poznan.pl

 

Dodaj komentarz